Tuesday, February 3, 2015

M 021 IPTA MALAYSIA



senarai ipta
malaysia





UNIVERSITI MALAYA (UM)
Lembah Pantai,
50603 Kuala Lumpur

Sejarah: 

  • Ditubuhkan di Singapura pada 8 Oktober 1949.
    • Gabungan King Edward VII College of Medicine (1905) dan Raffles College (1929)
  • 1959 dibahagikan kepada dua kampus autonomi di Singapura dan Kuala Lumpur
  • 1961, Kerajaan Tanah Melayu dan Singapura (jajahan British) mengisytiharkan Universiti Malaya sebagai universiti kebangsaan negara masing-masing.
  • 1 Jan 1962, Universiti Malaya di Kuala Lumpur diisytiharkan secara rasmi sebagai University of Malaya manakala Universiti Malaya di Singapura dinamakan sebagai University of Singapore (kemudiannya ditukar menjadi National University of Singapore).
  • Keluasan kampus: 309 hektar.
  • Hospital latihan: Pusat Perubatan UM (PPUM) di Lembah Pantai
Canselor: 
DYMM Sultan Nazrin Muizzuddin Shah ibni almarhum Sultan Azlan Muhibbuddin Shah Maghfirullah

Pro-Canselor:
  • YAB Toh Puan Dato' Seri Dr Hajjah Aishah Ong binti Abdullah
  • YBhg Tan Sri Siti Norma binti Yaakub
  • YBhg Tan Sri Dato Seri Ramli bin Ngah Talib.
Naib Canselor: 
YBhg Prof Tan Sri Dato' Dr Mohd Amin bin Jalaluddin. (mulai 8 Nov 2013)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Tan Sri Dato Dr Arshad bin Ayub

Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Alexander Oppenheim (Sep 1956 - Jun 1965)
  • Y.Bhg Dr J H E Griffiths (Apr 1967 - Sep 1968) - Pemangku
  • Y.Bhg Prof DiRaja Ungku Abdul Aziz bin Abdul Majid (Okt 1968 - Feb 1988)
  • Y.Bhg Prof Dr Syed Hussein Alattas (Mei 1988 - Jan 1991)
  • Y.Bhg Prof Emeritus Dato Dr Mohd Taib bin Osman (Jan 1991 - Mac 1994)
  • Y.Bhg Tan Sri Dr Abdullah Sanusi bin Ahmad (Mac 1994 - Mac 2000) 
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Anuar Zaini bin Md Zain (Apr 2000 - Mac 2003)
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Hashim bin Yaacob (Apr 2003 - Mei 2006)
  • Y.Bhg Tan Sri Dato Rafiah binti Salim (Mei 2006 - Nov 2008)
  • Y.Bhg Tan Sri Prof Dato Dr Ghauth bin Jasmon (Nov 2008 - Nov 2013)

Professor Dato Dr. Mohd Amin Jalaludin
Naib Canselor






UNIVERSITI SAINS MALAYSIA (USM)  

11800 Minden,

Pulau Pinang

Sejarah: 

  • Pada tahun 1969, Universiti Pulau Pinang ditubuhkan dengan menggunakan kampus sementara di Maktab Latihan Perguruan di Gelugur, Pulau Pinang.
  • Pada 4 Oktober 1971, Akta Universiti Pulau Pinang diluluskan. Kemudian dikenali dengan nama Universiti Sains Malaysia.
  • Keluasan kampus di Minden, Pulau Pinang ialah 240 hektar.
  • Kampus cawangan di Kubang Kerian (Kampus Kesihatan) dan Nibong Tebal (Kampus Kejuruteraan). Hospital latihan di Hospital USM, Kubang Kerian, Kota Bharu.
Canselor:
DYMM Tuanku Syed Sirajuddin ibni almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail

Pro Canselor:
  • YBhg Tan Sri Razali bin Ismail
  • YBhg Tan Sri Datuk Dr Mani Jegathesan
Naib Canselor:
YBhg Prof Dato' Dr Omar bin Othman (mulai 28 Sep 2011)


Pengerusi Lembaga Pengarah:

Y.Bhg Tan Sri Datuk Dr Zulkefli bin Abu Hassan

Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof  Tan Sri Dato Dr Hamzah bin Sendut (Apr 1969 - 1976)
  • Y.Bhg Tan Sri (Dr) Haji Mohd Hamdan bin Siekh Tahir (Tun) (1976 - 1982)
  • Y.Bhg Tan Sri Dato' Musa bin Mohamad (1982 - 1995)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Datuk Dr Ishak bin Tambi Kechik (1995 -Dis 2000)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Datuk Dzulkifli bin Abdul Razak (Dis 2000 - 27 Sep 2011)
Kampus Cawangan:
  • Kampus Kesihatan dan Hospital USM, Kubang Kerian, Kota Bharu
  • Kampus Kejuruteraan, Nibong Tebal, Seberang Perai Selatan.

Naib Canselor






UNIVERSITI KEBANGSAAN MALAYSIA (UKM) 
43600 Bangi,
Selangor

Sejarah: 
  • Ditubuhkan pada 18 Mei 1970 kampus sementaranya di Lembah Pantai (Maktab Perguruan Bahasa).
  • Pada bulan Oktober 1977, UKM berpindah ke kampus tetapnya di Bandar Baru Bangi.
  • Keluasan kampus Bangi ialah 1096 hektar.
  • Kampus cawangan (Fakulti Kesihatan Bersekutu dan Farmasi dan Fakulti Pergigian) di Jalan Raja Muda.
  • Hospital latihan: Pusat Perubatan UKM, Cheras (dulu dikenali sebagai Hospital UKM (HUKM)
Canselor
DYMM Tuanku Muhriz ibni almarhum Tuanku Munawir

Pro Canselor:
  • YBM Tan Sri Tengku Ahmad Rithauddeen bin Tengku Ismail.
  • DYTM Tunku Naqiuddin ibni almarhum Tuanku Jaafar
  • YABhg Tun Ahmad Sarji bin Abdul Hamid
  • YTM Dato' Seri Tunku Intan Safinaz binti Tuanku Sultan Abdul Halim Muadzam Shah
Naib Canselor: 
YBhg Prof Dato' Dr Noor Azlan bin Ghazali (mulai 1 Jan 2014)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Prof Emeritus Tan Sri Dato' Dr Mohd Zawawi bin Ismail

Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Emeritus Tan Sri Dato Dr Mohd Rashdan Baba (Sep 1969 - Mac 1971)
  • Y.Bhg Dato' Dr Ariffin bin Ngah Marzuki (1971 - 1974)
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Mohd Ghazali bin Abd Rahman (Pemangku: 1974 - Jul 1975)
  • Y.Bhg Tan Sri Dato Dr Anwar bin Mahmud (Jul 1975 - 1980)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Awang Had bin Salleh (1980 - 1984)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr  Abd Hamid bin Abd Rahman  (1984 - 1993)
  • Y.Bhg Prof Emeritus Dato Dr Mohd Sham bin Sani (1 Sep 1993 - 25 Mac 1998)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Datuk Dr Anwar bin Ali (1998 - 2003)
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Mohd Salleh bin Mohd Yassin (5 Mei 2003 - 2008)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Sharifah Hapshah binti Syed Hassan Barakhbah (2008 - 31 Dis 2013)
http://www.ukm.my/


 Naib Canselor



UNIVERSITI PUTRA MALAYSIA (UPM) 
(formerly Universiti Pertanian Malaysia)
43400 Serdang,
Selangor


Sejarah Ringkas:

  • UPM ditubuhkan secara rasmi pada 29 Oktober 1971 dengan nama Universiti Pertanian Malaysia di kampus Serdang, Selangor. Ia adalah gabungan antara Fakulti Pertanian, Universiti Malaya dengan Kolej Pertanian Malaya, Serdang.
    • Kolej Pertanian Malaya ditubuhkan pada 21 Mei 1931 dikenali sebagai School of Agriculture, Malaya (8.8 hektar).
    • Pada 23 Jun 1947 ia dinaikkan taraf menjadi Kolej Pertanian Malaya.
    • Pada tahun 1960, Fakulti Pertanian Universiti Malaya ditubuhkan dan pada 1 jan 1962 Council of Agricultural College diiktiraf sebagai satu pihak berkuasa di UM.
  • Pada 3 April 1997, namanya ditukar kepada Universiti Putra Malaysia.
  • Kampus utamanya di Serdang berkeluasan 1214 hektar manakala kampus cawangannya di Bintulu mempunyai keluasan 715 hektar.
Canselor:
DYMM Tuanku Sultan Sharafuddin Idris Shah ibni almarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah

Pro Canselor:
  • YBhg Tan Sri Dato' Dr Hj Mohd Nayan bin Ariffin
  • YBhg Tan Sri Lim Ah Lek
  • YBhg Tan Sri Rozali bin Ismail
Naib Canselor:
YBhg Prof Datin Paduka Dr Aini binti Ideris (mulai 1 Jan 2016)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Tan Sri Dato' Dr Syed Jalaluddin bin Syed Salim

Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Emeritus Tan Sri Dato Dr Mohd Rashdan Baba (4 Nov 1971 - 28 Feb 1982)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Nayan bin Ariffin (1 Mac 1982 - 4 Jun 1994)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Syed Jamaludin bin Syed Salim (5 Jun 1994 - 17 Apr 2001)
  • Y.Bhg Prof Dato Ir Dr Mohd Zohadie bin Bardaie (18 Apr 2001 - 31 Dis 2005)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Nik Mustapha bin Raja Abdullah (1 Jan 2006 - 31 Dis 2010)
  • Y.Bhg Prof Dato Seri Dr Radin Omar bin Radin Sohadi (1 Jan 2011 - 31 Dis 2012).
  • Y.Bhg Prof Dato' Dr Mohd Fauzi bin Hj Ramlan (1 Jan 2013 - 31 Dis 2015)



Image result for naib canselor upm 2016
Naib Canselor




UNIVERSITI TEKNOLOGI MALAYSIA (UTM) 
(formerly Institut Teknologi Kebangsaan)
81310 Skudai,
Johor

Sejarah Ringkas:

  • Nama asal UTM ialah Institut Teknologi Kebangsaan (ITK) yang telah diiktiraf sebagai sebuah Universiti pada 14 Mac 1972.
  • Sejarah UTM bermula dari tahun 1904 dengan penubuhan Treacher Technical School di Weld Road (Jalan Batu), Kuala Lumpur. Pada tahun 1951 ia dinaikkan taraf menjadi Technical College (Maktab Teknik) dan kampusnya dipindahkan ke Jalan Gurney (sekarang Jalan Semarak) dan mula menawarkan kursus ijazah pada tahun 1960.
  • Pada 14 Mac 1972 Maktab Teknik telah dinaiktaraf menajdi sebuah universiti dan dinamakan sebagai Institut Teknologi Kebangsaan (ITK).
  • Akta Universiti Teknologi Malaysia diluluskan pada 1 April 1975.
  • Pada 1 Sep 1989 kampus UTM di Skudai yang berkeluasan 1177 hektar yang mula dibina pada tahun 1978 telah siap dan  diisytiharkan sebagai kampus utama UTM. Manakala kampus di Jalan Semarak (kampus asal) yang berkeluasan 18 hektar dijadikan kampus cawangan dan dikenali sebagai UTM City Campus.


Canselor:
DYMM Tuanku Hajjah Zarith Sofia binti almarhum Sultan Idris Shah Afifullah

Pro-Canselor:
  • YBhg Tan Sri Dato' Abdullah bin Ayub
  • YBhg Dato' Ir Dr Muhammad Redzuan bin Mohd Salleh
  • YBhg Tan Sri Dato' Dr Salleh bin Mohd Noor
Naib Canselor: 
YBhg Prof Dato' Ir Dr Wahid bin Omar (1 Sep 2013 - sekarang)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Tan Sri Dato' Abdul Halim bin Ali


Mantan Rektor ITK
  • Ir Ainuddin bin Abd Wahid (1971 - 1975)
Mantan Naib Canselor UTM
  • Y.Bhg Tan Sri Dato Ir Hj Ainuddin bin Abd Wahid (1975 - 1989)
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Mohd Ridzuan bin Muhammad Salleh (1990 - 1994)
  • Y.Bhg Tan Sri Dato Dr Ir Ahmad Zaharuddin bin Idrus (1994 - 2001)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Ir Zulkifli bin Mohd Ghazali (2001 - 30 Sep 2008)
  • Y.Bhg Prof Dato Seri Ir Dr Zaini bin Ujang (1 Okt 2008 - 31 Ogos 2013)
Kampus Cawangan:
  • Kampus Kota, Jalan Semarak, Kuala Lumpur 



Image result for naib canselor utm 2016
Naib Canselor


.




.
UNIVERSITI ISLAM ANTARABANGSA MALAYSIA (UIAM) 

Jalan Gombak,

53100 Gombak, Selangor

1983

Pengerusi Lembaga: 
DYMM Sultan Hj Ahmad Shah

Presiden: 
YBhg Tan Sri Mohd Sidek bin Hassan

Rektor: 
YBhg Prof Datuk Dr Zaleha binti Kamarudin (mulai 12 Ogos 2011)


Mantan Rektor
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dr Muhammad bin Abdul Rauf (1983 - 1989)
  • Y.Bhg Prof Dr Abdel Hamed Ahmad Abu Sulaymen (1989 - 1998)
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Muhammad Kamal bin Hassan (Pemangku Dis 1998 - Apr 1999) (Apr 1999 - Apr 2006)
  • Y.Bhg Prof Dr Syed Muhammad Araby bin  Syed Abdullah Aidid (Apr 2006 - Ogos 2011)
Kampus Cawangan:
  • Kampus Petaling Jaya
  • Kampus Indera Mahkota, Kuantan 

Image result for rektor uiam
Rektor





UNIVERSITI UTARA MALAYSIA (UUM) 
06010 UUM Sintok
Kedah

1984

Canselor:
DYMM Tuanku Muhibuddin Almu'tasim Billah Sultan Haji Abdul Halim Muadzam Shah

Pro-Canselor:

  • YBhg Tan Sri Dato Dr Abdul Hamid bin Pawanteh
  • YABhg Tun Ahmad Fairuz bin Siekh Abdul Halim
Naib Canselor: 
YBhg Kol Prof Dato' Dr Mohd Mustapha bin Ishak (mulai 16 Jun 2010)


Pengerusi Lembaga: 
YBhg Tan Sri Dato' Dr Siti Saadiah binti Sheikh Baker

Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Emeritus Tan Sri Datuk Dr Awang Had bin Salleh (1984 - 1989)
  • Y.Bhg Tan Sri Dato' Dr Othman bin Yeop Abdullah (1989 - 1993)
  • Y.Bhg Dato Dr Shamsuddin bin Kasim (1993 - 1999)
  • Y.Bhg Prof Dato' Dr Mohammad Noor bin Hj Salleh (1999 - 2001)
  • Y.Bhg Brig Jen Dato' Dr Ahmad Fawzi bin Mohd Basri (2001 - 2005)
  • Y.Bhg Tan Sri Dato Dr Mohd Nordin bin Kardi (2005 - 2010)
http://www.uum.edu.my/


 
Naib Canselor

.



UNIVERSITI MALAYSIA SARAWAK (UNIMAS) 
Kota Samarahan,

93400 Kuching,
Sarawak

1992

Canselor:
TYT Tun Pehin Datuk Patinggi Haji Abdul Taib bin Mahmud.

Pro Canselor:
YAB Datuk Patinggi Abang Abdul Rahman Johari bin Tun Abang Haji Openg.

Naib Canselor: 
YBhg Prof Datuk Dr Mohammad Kadim bin Suaidi (mulai 16 April 2013)


Pengerusi Lembaga Pengarah: 
YBhg Datu Dr Hatta bin Solhi


Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Dato Dr Mohd Zawawi bin Ismail (24/12/1992-  16/12/2000)
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Yusuf bin Hadi (16/12/2000- 2005)
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Abdul Rashid bin Abdullah (1 Feb 2005 - 2008)
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Khairudin bin Abd Hamid (2008 - 30 Mac 2013)
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Morsidi bin Sirat (1 Apr 2013 - 15 April 2013)




 Image result for naib canselor unimas 2016
Naib Canselor


.



UNIVERSITI MALAYSIA SABAH (UMS) 
Beg Berkunci 2073,
88899 Kota Kinabalu,
Sabah

1994

Canselor: 
TYT Tun Haji Juhar bin Mahiruddin

Pro Canselor:
  • YAB Datuk Sri Musa bin Aman
  • YBhg Tan Sri (Dr) Yeoh Tiong Lay
Naib Canselor:
YBhg Prof Datuk Dr Mohd Harun bin Abdullah (mulai 19 Jun 2012)


Pengerusi Lembaga Pengarah: 

YBhg Tun Dato Seri Zaki bin Tun Azmi

Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Emeritus Tan Sri Datuk Dr Abu Hassan bin Othman (1994 - 2005)
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Mohd Noh bin Dalimin (2005 - 17 Jun 2008)
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Kamaruddin bin Ampon (18 Jun 2008 - 18 Jun 2012)
Kampus Cawangan:
  • Kampus Antarabangsa, WPLabuan
  • Kampus Perubatan Desa, Kudat.
  • Kampus Pertanian Lestari, Sandakan


 
Naib Canselor



UNIVERSITI TEKNOLOGI MARA (UiTM) 

(formerly Institut Teknologi MARA)

40450 Shah Alam,
Selangor

1956, 1996

Canselor:
DYMM Tuanku Mizan Zainal Abidin

Pro Canselor:
  • YBhg Tan Sri Dato' Haji Arshad bin Ayub
  • YBhg Tan Sri Dato' (Dr) Abdul Rahman bin Arshad
  • YBhg Tan Sri Dato' Salehuddin bin Mohammad
  • YBhg Tan Si Datuk Noraizah binti Abd Hamid
Naib Canselor:
Prof Datuk Dr Hassan bin Said (mulai 1 Feb 2016)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Tan Sri Dato' Seri Ir Ahmad Zaidee bin Laidin

Mantan Pengarah/Rektor/Naib Canselor

PENGARAH INSTITUT TEKNOLOGI MARA
  • Y.Bhg Dr Arshad bin Ayub  (Tan Sri Dato) (Okt 1967 – Mac 1975)
  • YBhg Dato Lokman bin Musa (Ogos 1975 – Ogos 1978)
  • YBhg Prof Datuk Dr Awang Had bin Salleh (Tan Sri)(Sep 1978 – Jul 1980)
  • YBhg Prof Dato Nik Abdul Rashid bin Abd Majid (Jul 1980 – Ogos 1986)
  • YBhg Prof Dato Ir Dr Hj Mohd Mansor bin Hj Salleh (Sep 1986 – Dis 1993)
  • YBhg Dato Ir Ahmad Zaidi bin Laidin (Jan 1994 – Okt 1996)
REKTOR INSTITUT TEKNOLOGI MARA
  •  YBhg Prof Dato Ir Ahmad Zaidi bin Laidin (Okt 1996 – Ogos 1999)
NAIB CANSELOR UNIVERSITI TEKNOLOGI MARA
  • YBhg Prof Dato Ir Ahmad Zaidi bin Laidin (Ogos 1999 – Dis 2000)
  • YBhg Prof Tan Sri Ibrahim bin Abu Shah (Jan 2000 – Dis 2009)
  • YBhg Prof Datuk Seri Ir Dr Sahul Hamid bin Abu Bakar (1 Jan 2010 hingga 31 Dis 2015)
Kampus Cawangan:
  • Kampus UITM 2, Puncak Perdana (Satelit)
  • Kampus Seksyen 17 (INTEC), Shah Alam (Satelit)
  • Kampus Jalan Othman, Petaling Jaya (Satelit)
  • Kampus Puncak Alam (Satelit) 
  • Kampus Hospital UITM (Selayang dan Sungai Buluh)
  • Kampus Arau, Perlis
  • Kampus Sungai Petani, Kedah
  • Kampus Bukit Mertajam, P.Pinang
  • Kampus Seri Iskandar, Perak
  • Kampus Alor Gajah, Melaka
  • Kampus Kuala Pilah, N.Sembilan
  • Kampus Segamat, Johor
  • Kampus Jengka, Pahang
  • Kampus Dungun, Terengganu
  • Kampus Machang, Kelantan
  • Kampus Samarahan, Sarawak
  • Kampus Kota Kinabalu, Sabah
  • Kampus Bandar Johor Bahru
  • Kampus Bandar Melaka
  • Kampus Bandar Alor Setar
  • Kampus Bandar Kota Bharu
  • Kampus Bandar Kuantan
  • Kampus Bandar Raub, Pahang
  • Kampus Bandar Mukah, Sarawak 
  • Kampus Bandar Tawau, Sabah

Naib Canselor





UNIVERSITI PERGURUAN SULTAN IDRIS (UPSI) 

(formerly Institut Perguruan Sultan Idris (IPSI)

Jalan Slim,
35900 Tanjung Malim,
Perak

1922, 1997

Canselor:
DYMM Tuanku Permaisuri Bainun Muhammad Ali

Pro Canselor:
  • YBhg Tan Sri Dato Seri Dr Yahya bin Ibrahim
  • YBhg Tan Sri Dato Seri Hj Abdul Rahman bin Arshad
Naib Canselor:
YBhg Prof Dato' Dr Mohammad Shatar bin Sabran (mulai 24 Feb 2017)

Pengerusi Lembaga Pengarah:

Y.Bhg Tan Sri Dato' Dr Mohd Zahid bin Nordin.

Mantan Naib Canselor
  • YBhg Datuk Dr Ashaari bin Che Mat (2 Mei 1997 - 30 Mei 2001)
  • YBhg Prof Dato Ir Dr Mohammad Nor bin Salleh (1 Jun 2001 - 11 Jan 2004)
  • YBhg Tan Sri Dato Dr Muhammad Rais bin Abd Karim (12 Jan 2004 - 31 Okt 2007)
  • YBhg Prof Datuk Dr Aminah binti Ayub (1 Nov 2007 - 31 Ogos 2011)
  • YBhg Prof Dato' Dr Zakaria bin Kasa (1 Sep 2011 - 24 Feb 2017)




Naib Canselor







UNIVERSITI SULTAN ZAINAL ABIDIN (UniZA) 
(formerly known as Universiti Darul Iman Malaysia) 
Jalan Sultan Mahmud
Kuala Terengganu
20400 Terengganu 

2005 (UDIM)

Canselor: 
DYMM Tuanku Sultanah Nur Zahirah

Pro Canselor: 

Y.Bhg Tan Sri Dato' Dr Muhammad Yusuf bin Mohd Nor

Naib Canselor: 
Y.Bhg Prof Datuk Dr Ahmad Zubaidi bin Abd Latiff (mulai 1 Jan 2016)

Pengerusi Lembaga Pengarah: 
Y.Bhg Tan Sri Alimuddin bin Mohd Dom

Mantan Naib Canselor: 
1.  Y.Bhg Prof Datuk Dr Alias bin Daud (1 Jan 2006  hingga 31 Dis 2012)
2. Prof Datuk Dr Yahaya bin Ibrahim (mulai 1 Jan 2013 - 31 Dis 2015)


Image result for prof dr ahmad zubaidi
Naib Canselor



 

UNIVERSITI MALAYSIA PAHANG (UMP)  
(Formerly Kolej Universiti Kejuruteraan Teknolgi Malaysia (KUKTEM))
Lebuhraya Tun Razak,
Beg Berkunci 12,
Kuantan,
25500 Pahang


2002

Canselor: 
DYTM Tengku Abdullah ibni Sultan Ahmad Shah

Pro-Canselor: 
Y.Bhg Tan Sri Dato Seri Mohd Khamil bin Jamil

Vice Cancelor: 
Bhg Prof Dato' Ir Dr Daing Mohd Nasir bin Daing Ibrahim (mulai 16 Mei 2008)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Dato' Mohd Hilmey bin Mohd Taib

Mantan Rektor/Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Dato Dr Abu Azam bin Mohd Yasin (6 Jan 2002 - 16 Nov 2004)
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Mohd Said bin Lela (15 Jan 2005 - 16 Apr 2008)

Kampus:
  • Kampus Pekan
  • Kampus Jalan Gambang 



Naib Canselor



UNIVERSITI MALAYSIA PERLIS (UnIMAP)
(formerly Kolej Universiti Kejuruteraan Utara Malaysia (KUKUM))
Tkt. 11, Bangunan KWSP,
Jalan Bukit Lagi,
01000 Kangar,
Perlis


2001

Canselor: 
DYTM Tuanku Syed Faizuddin ibni Tuanku Syed Sirajuddin Jamalullail

Pro-Canselor: 
DYTM Tuanku Dato' Seri Hajjah Lailatul Shahreen Akashah binti Khalil Akashah

Naib Canselor: 
Y.Bhg Prof Dato' Dr Zul Azhar bin Zahid Jamal (mulai 11 Feb 2016)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Prof Emeritus Dato' Ir Dr Zainal bin Mohamed



Image result for naib canselor unimap 2016
Naib Canselor

Mantan Naib Canselor:
1.   Y.Bhg Brig Jen Prof Dato' Dr Kamaruddin bin Hussein (mulai 1 Feb 2007)

(sebelum ini Rektor KUKUM sejak 16 Feb 2002)
(NC UniMaP dari 1 Feb 2007 hingga 10 Feb 2016)





UNIVERSITI MALAYSIA TERENGGANU (UMT)  
(formerly Kolej Universiti Sains dan Teknologi Malaysia (KUSTEM)

21030 Mengabang Telipot,
Kuala Terengganu,
Terengganu


2007

Canselor: 
DYMM Tuanku Permaisuri Nur Zahirah

Pro-Canselor:
YBhg Tan Sri Dato Shamsudin bin Osman

Naib Canselor: 

Y.Bhg Prof Dato' Dr Noor Aieni binti Mokhtar (mulai 13 April 2015)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
YBhg Dato' Mohamed Azlan bin Hashim

Mantan Rektor/Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Emeritus Dato' Dr Mohammed Mahyuddin bin Mohd Dahan (Jul 2001 - Sep 2004)
  • Y.Bhg Prof Dato' Dr Sulaiman bin Mohd Yassin (Okt 2004 - Jan 2007 - 12 Apr 2009)
  • Y.Bhg Datuk Dr Aziz bin Deraman (13 Apr 2009 - 12 Apr 2012)
  • Prof  Datuk Dr Ibrahim bin Komoo (13 Apr 2012 - 12 Apr 2015)
http://www.umt.edu.my/

  
Naib Canselor



UNIVERSITI PERTAHANAN NASIONAL MALAYSIA (UPNM)  
(formerly Akademi Angkatan Tentera Malaysia (ATMA)

Kem Sungai Besi
57000 Kuala Lumpur


2006

Canselor:
Tuanku Mizan Zainal Abidin Yang DiPertuan Agong

Pro Canselor:
  • YTM Brig Jen Dato' Seri Tunku Hajjah Intan Shafinaz binti Tuanku Abdul Halim
  • YBhg Jeneral Tan Sri Mohd GHhazali bin Dato' Mohd Seth (Bersara)
Naib Canselor: 
Y.Bhg Jen Tan Sri Hj Zulkifli bin Zainal Abidin (mulai 1 Jun 2013)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Senator Laksamana Tan Sri (Dr) Anwar bin Mohammad Nor (B)

Mantan Komandan ATMA
  • Brig Jen Dato Hj Ismail bin Hassan (1995 - 1996)
  • Brig Jen Dato' Abdul Ghani bin Yunus (1996 - 1997)
  • Brig Jen Baharudin bin Abdul Kadir (1997 - 1998)
  • Brig Jen Dato' Adenan bin Mohd Zain (1998 - 2000)
  • Brig Jen Dato' Azizan bin Ariffin TUDM (2000 - 2002)
  • Mej Jen Dato' Ir Ismail bin Samion (2002 - 2006)
Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Lt Jen Dato' Wira Ir Ismail bin Hj Samion TUDM (2006 - 2008)
  • Y.Bhg Lt Jen Datuk Zulkifli bin Zainal Abidin (2008 - 19 Mei 2010)
  • Y,Bhg Lt Jen Datuk Allatif bin Mohd Noor (20 Mei 2010 - 1 Jun 2013)
http://www.upnm.edu.my/

 
Naib Canselor



UNIVERSITI SAINS ISLAM MALAYSIA (USIM)  
(formerly Kolej Universiti Islam Malaysia (KUIM)
 Bandar Baru Nilai,
71800 Nilai,
Negeri Sembilan


1998

Canselor:
DYMM Tuanku Aishah Rohani binti Tunku Besar Mahmud


Pro Canselor:
YTM Dato' Seri Tunku Ali Redhauddin ibni Tuanku Muhriz.

Naib Canselor: 

Y.Bhg Prof Datuk Dr Musa bin Ahmad (mulai 16 Ogos 2014)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Prof Emeritus Tan Sri Dato' Abdul Shukor bin Hussein


Mantan Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Tan Sri Datuk Dr Abdul Shukor bin Hussein
  • Y.Bhg Prof Dato' Dr Mohammad bin Muda (hingga 30 Nov 2012) 
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Asma binti Ismail (16 Ogos 2011 - 15 Ogos 2014)


Image result for Prof Datuk Dr Musa bin Ahmad
Naib Canselor





UNIVERSITI TEKNIKAL MALAYSIA MELAKA (UTeM) 
(formerly Kolej Universiti Teknikal dan Kejuruteraan Malaysia (KUTKM)
Karung Berkunci 1200,
Ayer Keroh,
75450 Melaka


1 Dis 2000

Canselor:
TYT Tun Haji Mohamad Khalil bin Yaakob

Pro-Canselor:
Y.Bhg Tan Sri Datuk Dr Johari bin Che Mat

Naib Canselor:
Y.Bhg Prof Dr Shahrin bin Shahibudin (mulai 17 Jun 2014)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Tan Sri Dr Ir Tajuddin bin Ali

Mantan Rektor/Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Ir Mohd Rudin bin Abdul Ghani (2000 - 2004)
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Ismail bin Hassan (Sep 2004 - 16 Jun 2008)
  • Y.Bhg Prof Datuk Dr Ahmad Yusof bin Hassan (17 Jun 2008 - 16 Jun 2014)

Image result for naib canselor utem 2016
Naib Canselor



UNIVERSITI TUN HUSSEIN MALAYSIA (UTHM) 
(formerly Kolej Universiti Teknologi Tun Hussein Onn (KuITTHO)
Beg Berkunci 101,
86400 Parit Raja, Batu Pahat,
Johor


27 Sep 2000

Canselor:
DYMM Sultan Ibrahim ibni almarhum Sultan Iskandar

Pro Canselor:
  • YTM Tunku Ismail Ibrahim Abdul Majid Abu Bakar Iskandar ibni Sultan Ibrahim
  • YBhg Tan Sri Dato Seri Ir Haji Shamsuddin bin Abd Kadir
Naib Canselor:
Y.Bhg Prof Dr Wahid Razzaly (untuk tempoh dari 3 Mac 2017 - 2 Mac 2020)


Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Tan Sri Dato' Ir Jamilus bin Hussein

Mantan Rektor/Naib Canselor
  • Y.Bhg Prof Emeritus Datuk Dr Ismail bin Hj Bakar DSDK JSM SDK AMK PIS - Rektor KUiTTHO  (Dis 2000 -  31 Jan 2007); Naib Canselor UTHM (1 Feb 2007 - 31 Mei 2008)
  • Pemangku: Y.Bhg Prof Dr Hashim bin Saim (1 Jun 2008 - 16 Okt 2008)
  • Y.Bhg Prof Datuk Seri Mohd Noh bin Dalimin (17 Oktober 2008 - 16 Okt 2016)
  • Pemangku: Y.Bhg Prof Dr Wahid Razzaly (17 Okt 2016 - 2 Mac 2017)

http://www.uthm.edu.my/

Image result for prof dr wahid razzaly
Naib Canselor








UNIVERSITI MALAYSIA KELANTAN (UMK) 
Taman Bendahara
Pengkalan Chepa
Kelantan


2007

Canselor:  
DYMM Sultan Muhammad V ibni Sultan Ismail Petra

Pro-Canselor:
DYTM Tunku Dr Muhammad Faiz Petra ibni Sultan Ismail Petra

Naib Canselor: 

Y.Bhg Prof Dato' Dr Radhuan bin Che Rose (1 Jan 2012)

Pengerusi Lembaga Pengarah:
Y.Bhg Tan Sri Dato' Seri Hamad Kama Piah bin Che Othman

Mantan Naib-Canselor
Y.Bhg Prof Emeritus Ir Datuk Dr Zainai bin Mohamed (1 Jan 2006 - 31 Dis 2011)

No comments:

Post a Comment