Monday, February 2, 2015

M 012 SENARAI YANG DIPERTUAN AGONG 2



  SISTEM PERLANTIKAN  
  SPB YANG DIPERTUAN AGONG  

 BAHAGIAN 2 

Dalam  TAJUK ini saya akan menyambung semula sejarah mengenai perlantikan setiap Yang DiPertuan Agung Malaysia sejak Merdeka.  YDP Agong seterusnya ialah YDP Agong VII, iaitu giliran Negeri Pahang.  Seperti disebut dalam TAJUK 118, Sultan Pahang sebelum ini, almarhum Sultan Abu Bakar Riayatuddin Muadzam Shah telah menolak tawaran (atau tidak dipilih) menjadi YDP Agong pertama, kedua, ketiga, keempat dan kelima sehingga baginda mangkat pada tahun 1974.  

Anakanda baginda, Sultan Haji Ahmad Shah apabila sampai giliran selepas Sultan Kelantan telah menerima pemilihan sebagai YDP AGong VI.

  YDPA AGONG VII  

YDP7
Sultan Haji Ahmad Shah Al-Musta’in Billah ibni almarhum Sultan Abu Bakar Ri’ayatuddin 
Al-Mu’adzam Shah

(Almarhum Tuanku Hajjah Afzan binti Tengku Mohammad)
(26 Apr 1979 - 25 Apr 1984)

Tengku Ahmad Shah diputerakan di Istana Mangga Tunggal, Pekan pada 24 Okt 1930.  Ayahandanya ialah almarhum Sultan Sir Abu Bakar Riayatuddin Muadzam Shah ibni almarhum Sultan Sir Abdullah al Mu'tasim Billah Shah dan bondanya ialah almarhumah Raja Fatimah binti almarhum Paduka Sri Sultan Sir Alang Iskandar Shah II Kadasallah (Perak).

Tengku Ahmad Shah mendapat didikan di Sekolah Melayu Pekan, Malay College Kuala Kangsar, Clifford College Kuala Lipis, Worcester College, Oxford dan university College of South West England, Exeter, Devon. 

Ditauliahkan sebagai Leftenan dalam RAMD pada tahun 1953 dan bersara sebagai Lt Kol pada tahun 1965.

Tengku Ahmad Shah dilantik menjadi Tengku Mahkota Pahang pada 25 Mei 1944, dan diisytiharkan sebagai Sultan Pahang pada 7 Mei 1974 dan seterusnya ditabalkan di Istana Abu Bakar pada 6 Mei 1975  dengan gelaran 'Sultan Haji Ahmad Shah alMustain Billah ibni almarhum Sultan Abu Bakar Riayatuddin alMuadzam Shah'.

Pada 21 Sep 1975 Sultan Ahmad Shah dilantik menjadi Timbalan YDP Agong dan pada 30 Mac 1979 dilantik memangku jawatan YDP Agong ke 7 apabila SPB YDP Agong masa itu (Sultan Kelantan) mangkat semasa dalam jawatan.  Pemerintahan baginda berkuatkuasa pada 27 April 1979. Baginda ditabalkan pada 10 Julai 1980 dan berada di atas takhta Kerajaan Malaysia sehingga 26 April 1984.

Baginda Sultan Hj Ahmad Shah adalah Kolonel YDP Tentera Udara DiRaja Malaysia sejak 18 Nov 1989 dan Presiden Perlembagaan Universiti Islam Antarabangsa Malaysia sejak 1983.  Baginda juga adalah Presiden Persatuan Bolasepak Malaysia (FAM sejak 1984.

Baginda berkahwin dengan Tuanku Ampuan Hajjah Afzan binti Tengku Muhammad ibni almarhum Sultan Sir Ahmad al Muadzam Shah (dilahirkan pada 4 Oct 1932 dan mangkat pada 29 Jun 1988) pada 22 April 1954 di Istana Hinggap Kuala Lipis.  Perkahwinan dengan Tengku Ampuan Afzan dikurniakan dua putera dan lima puteri iaitu:
  • Tengku Tan Sri Dato Sri Hajjah Meriam DKP DKII PSM SSAP SIMP (lahir: 1 April 1955). Tengku Putri Sri Lela Wangsa.
  • Tengku Dato' Sri Hajjah Muhaini DKII SSAP SIMP (31 Okt 1956). Tengku Putri Sri Teja.
  • Tengku Dato' Sri Hajjah Aishah Marcella  DKII SSAP SIMP (13 Nov 1957).  Tengku Putri Sri Kemala.
  • Tengku Abdullah DKP DKII DK(Terengganu) DKII (Johor) SSAP SIMP SPMJ (diputerakan pada 15 Julai 1959).  Dilantik menjadi Tengku Mahkota Pahang pada 1 Julai 1975. Berpangkat Brigadier Jeneral dalam Rejimen Askar Wataniah. Baginda adalah Canselor Universiti Malaysia Pahang (UMP) dan Universiti Kuala Lumpur (UniKL).
  • Tengku Dato Sri Abdul Rahman DKP DKII SSAP SIMP (lahir: 23 Ogos 1960). Tengku Muda Pahang.
  • Tengku Dato Nong Fatimah DKII SIMP (lahir 4 Sep 1962). Tengku Putri Sri Setia Bakti.
  • Tengku Dato Shahariah DKII SIMP (12 Sep 1964).  Tengku Putri Sri Bongsu.

Setelah kemangkatan Tengku Ampuan Afzan, baginda mengahwini Sultanah Hajjah Kalsom @ Anita binti Abdullah (lahir: 12 Sep 1951) pada 14 Mac 1991 dan dikurniakan seorang putera:
  • Tengku Abdul Fahd Muadzam DK (diputerakan pada 10 Feb 1994).  Tengku Temenggung Pahang mulai 25 Okt 2002.

Peristiwa selepas tarikh perlantikan:
  • Sultan Terengganu mangkat pada 20 Sep 1979 dan anakanda baginda (Yang Di Pertuan Muda) Tengku Mahmud telah dimasyhurkan sebagai Sultan yang baru dengan gelaran rasminya DYMM Sultan Mahmud alMuktafi Billah Shah ibni almarhum Sultan Ismail Nasiruddin Shah.
  • Sultan Johor mangkat pada 11 Mei 1981 dan anakanda baginda Tunku Mahmood Iskandar (Tunku Mahkota Johor) telah dimasyhurkan sebagai Sultan Johor yang baru dengan gelaran rasminya DYMM Almutawakil Alallah Sultan Iskandar Alhaj ibni almarhum Sultan Ismail.
  • Sultan Perak mangkat pada 7 Feb 1984 dan Raja Muda, Raja Azlan Shah  telah dimasyhurkan sebagai Sultan yang baru dengan gelaran rasmi DYMM Sultan Azlan Muhibuddin Shah ibni almarhum Sultan Yusuf Izzuddin Ghafarallahu-lahu Shah.

  PEMILIHAN YDP AGONG VIII  

Senarai urutan kekananan dan penggiliran Raja-Raja Melayu pada 25 Apr 1984:
  • Sultan Johor (1981) - (dipilih sebagai YDPA VIII)
  • Sultan Perak (1984)  - (dipilih sebagai Timbalan YDPA)
  • YDPA Negeri Sembilan (1967)   menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Selangor (1960) - menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua  
  • Raja Perlis (1945) - menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Terengganu (1979)  - menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua  
  • Sultan Kedah (1958)  - menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Kelantan (1979)  - menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua  
  • Sultan Pahang (1974) - menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua

YDP8
Almarhum Sultan Iskandar Alhaj ibni almarhum Sultan Ismail 
(Tuanku Hajjah Zanariah binti Tengku Ahmad)
(26 Apr 1984 - 25 Apr 1989) 

Almarhum Sultan Mahmud Iskandar ibni almarhum Sultan Ismail DK SPMJ SSIJ PIS BSI SPDK DP DK(Brunei) DK(Perak) DK(Terengganu) DK(Pahang) DK(Kelantan)
diputerakan di Istana Semayun, Johor Bahru pada 8 April 1932. Ayahandanya ialah Sultan Ismail ibni almarhum Sultan Ibrahim manakala bondanya ialah Sultanah Tun Aminah binti Tunku Abdul Majid.

Baginda mendapat pendidikan asal di Ngee Heng Primary School, English College, Trinity Grammar School Sydney dan South Devon Technical College, UK.  Baginda kemudian menyertai Perkhidmatan Awam Negeri Johor dan bertugas di Pejabat Daerah dan Tanah, Pejabat SUK, Pejabat Perhutanan dan Perbendaharaan Negeri. 

Tunku Mahmud telah dilantik menjadi Tengku Mahkota pada 8 Mei 1959 tetapi dilucutkan dari jawatan tersebut pada 10 Ogos 1961 (digantikan oleh adindanya Tunku Abdul Rahman).  Pada 1 Dis 1966 Tunku mahmud dilantik menjadi Raja Muda Johor (satu gelaran baru), menjadikan Johor merupakan satu-satunya negeri yang mempunyai Tunku Mahkota dan Raja Muda dalam satu masa. Ketika ayahandanya gering Tunku Mahmud telah dilantik semula sebagai Tunku Mahkota pada 29 April 1981.   Sebelas hari kemudian ayahandanya mangkat dan Tunku Mahmud Iskandar dimasyhurkan sebagai Sultan Johor pada 11 Mei 1981 dengan gelaran Al Mutawakil Alallah Sultan Iskandar.

Pada 26 Apr 1984 baginda dilantik menjadi YDP Agong Malaysia ke 8 (tanpa menjadi Timbalan YDP Agong terlebih dahulu) dan berada di atas takhta istana Negara sehingga 25 Apr 1989.

Almarhum Sultan Iskandar merupakan Kolonel Komandan Pasukan Timbalan Setia Negeri Johor (JMF) sejak 10 Mei 1981 sehingga baginda mangkat. Almarhum juga adalah colonel YDP Rejimen Gerakhas Malaysia. Almarhum pernah dilantik menjadi Canselor UTM dari 12 Dis 1981 hingga 1988.

Baginda berkahwin dengan Josephine Ruby Trevorrow  dari England pada 5 Jan 1956 kemudian bergelar Encik Besar Kalsom binti Abdullah DK (1935) dan berpisah pada tahun 1962. Baginda kemudian berkahwin dengan Tengku Zanariah binti Tengku Ahmad DK (Joh) DK (Kel) (1940) pada 20 Ogos 1961 yang kemudiannya bergelar Sultanah Johor  pada 1981 dan kemudiannya Raja Permaisuri Agong pada 25 April 1984.  Canselor UTM (1988 - 2010).

Sultan Iskandar mangkat pada 22 Jan 2010 dan dimakamkan di Makam Mahmudiah Johor Bahru. Baginda meninggalkan dua orang putera dan 8 orang puteri:

  • Tunku Kamariah Aminah Maimunah Iskandariah (11 Jul 1956) (bonda: Kalsom) berkahwin dengan Tengku Sulaiman Shah ibni almarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah.
  • Tunku Zabidah Aminah Maimunah Iskandariah (20 Okt 1957) (bonda: Kalsom).
  •  Tunku Ibrahim Ismail (22 Nov 1958)(bonda: Kalsom) kemudian bergelar Sultan Ibrahim.
  •  Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah DK(Pahang) DK(Johor) SPMJ (5 Ogos 1960) (bonda: Kalsom)berkahwin dengan Tengku Abdullah ibni Sultan Haji Ahmad Shah, Tengku Mahkota Johor.
  • Tunku Mariam Zaharah (4 Sep 1962) (bonda: Zanariah) berkahwin dengan Tengku Ahmad Zainal Abidin bin Tengku Muhammad Zaid (berpisah).
  •  Tunku Abdul Majid Idris Ismail Ibrahim (bonda: Zanariah)(20 Jul 1970) berkahwin dengan Tunku Teh Mazni binti Tunku Yusuf.
  • Tunku Norani Fatimah (17 Jul 1963) (bonda: Zanariah) berkahwin dengan Ramlan bin Dato Harun bin Idris.
  • Tunku Maimunah Ismailiah (20 Okt 1967) (bonda: Zanariah) berkahwin dengan Dato Mizan bin Dato Hj Yahya.
  • Tunku Muna Najihah (12 Apr 1973) (bonda: Zanariah) berkahwin dengan Kdr Shaftdean Lutfy bin Rusland.
  • Tunku Aminah Kalsom Masera Mariam Zahira Iskandariah (6 Jun 1979)(bonda: Zanariah). 
.
  PEMILIHAN YDPA AGONG IX  

Apabila Sultan Johor menamatkan tempoh tugas YDPA, hanya Sultan Negeri Perak sahaja yang belum pernah menduduki  takhta YDPA Malaysia.  Urutan senarai pemilihan pada 25 Apr 1989 adalah seperti berikut:
  • Sultan Perak (1984) (dipilih dan menerima jawatan sebagai YDPA IX)
  • YDP Besar Negeri Sembilan (1967) - dipilih sebagai Timbalan YDPA untuk kali kedua. 
  • Sultan Selangor (1960) menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Raja Perlis (1945) menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Terengganu (1979)  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Kedah (1958) -  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua - kali kedua
  • Sultan Kelantan (1960)  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Pahang (1974)  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Johor (1981)  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua

YDP9
Tuanku Sultan Azlan Muhibbuddin Shah ibni almarhum Sultan Yusuf Izzuddin 
Ghafarallahu lahu Shah
(Tuanku Permaisuri Bainun binti Mohammad Ali)
(26 Apr 1989 - 25 Apr 1994)  

Raja Azlan Shah diputerakan pada 19 Apr 1928 di Kampung Manggis, Batu Gajah.  Ayahandanya ialah almarhum Sultan Yusuf Izzuddin Radhiallah Shah Ghafarallahu lahu ibni almarhum Sultan Abdul Jalil Nasiruddin Mukhtaram Shah.  Bondanya ialah almarhum Puan Hajjah Khadijah binti Dato' Wangsa Ahmad.

Raja Azlan mendapat didikan di Batu Gajah English School, Malay College Kuala Kangsar, Universityof Nottingham (Lincoln Inn).  Memulakan kerjaya sebagai seorang Majisteret sehingga mencapai jawatan tertinggi dalam bidang kehakiman iaitu sebagai Ketua Hakim Negara dari tahun 1982 sehingga dilantik menjadi Sultan Perak pada tahun 1984.

Pada 1 Julai 1983 Raja Azlan Shah dilantik menjadi Raja Muda Perak.  Hanya 7 bulan menjadi Raja Muda, baginda menaiki takhta Sultan Perak pada 31 Jan 1984 apabila Sultan Idris mangkat.  Pengisytiharan sebagai Sultan dibuat pada 3 Feb 84 dan ditabalkan pada 09 Dis 1985  dengan gelaran Sultan Azlan Muhibuddin Shah ibni almarhum Sultan Yusuf Izzuddin Ghafarallahu lahu Shah.

Pada 29 April 1984 Sultan Azlan Shah didisytiharkan perlantikan sebagai Timbalan YDP Agong dan dilantik menjadi YDP Agong pada 26 April 1989 sehingga 25 April 1994.

Sultan Azlan Shah adalah Kolonel YDP untuk Rejimen Askar Jurutera DiRaja dan juga Kor Kesihatan DiRaja.  Baginda juga adalah Canselor Universiti Malaya.  Baginda pernah menjadi Presiden Persekutuan Hoki Malaysia dari 1981-2004 dan kini masih Timbalan Presiden International Hockey Federation.

Tuanku Sultan Azlah Shah berkahwin dengan Tuanku Permaisuri Bainun (binti Mohamad Ali) DK DMN DK(Sel) di Pulau Pinang pada 9 Dis 1955.  Perkahwinan ini baginda berdua dikurniai dengan dua putera dan tiga puteri:
  • Raja Datuk Sri Nazrin Shah DK DKSA SPCM SPTS SPMP DK(Selangor) MA PhD (Harvard).  Raja Muda Perak. Brigadier Jeneral dalam Rejimen Askar Wataniah.  Pro-Canselor Universiti Malaya.
  • Raja Dato Sri Azureen SPCM. dilahirkan pada 9 December 1957.
  • Raja Dato Sri Ashman Shah DK SPCM BSc.Econ LLM.  Raja Kecil Sulong Perak. diputerakan pada 28 Dis 1958.
  • Raja Dato Sri Eleena SPCM. Dilahirkan pada 3 April 1960.
  • Raja Dato Sri Yong Sofia SPCM.  Dilahirkan pada 24 June 1961.
Sepanjang tempoh 5 tahun pemerintahan  Sultan Azlan Shah sebagai YDPA, tiada perubahan senarai nama Raja-raja Melayu.  

  PEMILIHAN YDPA AGONG X  

Apabila Sultan Azlan Shah menamatkan tempoh tugas sebagai YDPA ke 9, maka lengkaplah satu pusingan kesemua sembilan Raja Negeri-negeri Melayu mendapat giliran menjadi YDPA. Selepas ini penggiliran pemilihan YDPA tidak lagi mengikut kekananan menduduki takhta negeri tetapi mengikut penggiliran dalam pusingan pertama

Berikut adalah senarai pemilihan terbaru pada 25 April 1989:
  • YDPB Negeri Sembilan (dipilih dan menerima jawatan YDPA XI)
  • Sultan Selangor (dilantik sebagai Timbalan YDPA)
  • Raja Perlis  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Terengganu -  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua  
  • Sultan Kedah  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Kelantan -  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua  
  • Sultan Pahang  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Johor  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kedua
  • Sultan Perak  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua

YDP10
Almarhum Tuanku Ja’afar Alhaj ibni almarhum Tuanku Abdul Rahman

(Tuanku Najihah binti almarhum Tengku Besar Burhanuddin)
(26 Apr 1994 - 25 Apr 1999)
(Nota: Baginda adalah anakanda kepada YDP Agong I)

Almarhum Tuanku Jaafar ibni almarhum Tuanku Abdul Rahman DK DKM DMN DKYR DK (Brunei), DK(Selangor) DK(Perlis) DK(Kel) DK(Pahang) DK(Perak) DK(Joh) DK(Tgganu) DK (Kedah) DKMB SPNS SPTJ GCB diputerakan pada 19 jul 1922 di Klang Selangor.  Ayahandanya ialah Almarhum Tuanku Abd Rahman ibni almarhum Tuanku Muhammad, Yang Di Pertuan Agong I. Bondanya ialah Che Engku Maimunah binti Abdullah (isteri kedua).  Baginda mendapat pendidikan di Sekolah Seri Menanti, King George V School, Kuala Pilah dan Kolej Melayu Kuala Kangsar.  Kemudian baginda melanjutkan pengajian ke Raffles College Singapura dan Nottingham University, UK dan mendapat ijazah Undang-undang (LLB). Baginda juga mempunyai ijazah dari London School of Economics.

Sepulangnya ke tanah air baginda bertugas sebagai Pegawai di Pej Daerah Seremban (1942-1945), ADO (Tanah) Rembau (1946-1947), ADO Parit, Perak dan DO Tampin (1948-1955), Penolong SUK Negeri Perak (1956), Charge d’Affaires di Washington DC (1956-57), Setiausaha Pertama Pej Wakil Tetap PBB (1957-1958), Setiausaha Pertama dan Trade Counselor di London(1958-1962), Timbalan Pesuruhjaya Tinggi di London (1962-1963), Duta ke Mesir (1963-1965), Pjaya Tinggi ke Nigeria/Ghana (1965-1967) dan Duta ke Jepun (1967).

Dilantik menjadi Tunku Muda Serting pada tahun 1947 dan disytiharkan sebagai YDP Besar NS (ketika bertugas sebagai Duta ke Jepun) menggantikan kekandanya Tuanku Munawir yang mangkat pada 19 Apr 1967.  Ditabalkan di Istana Besar Seri Menanti pada 8 April 1968. 

Pada 19 Jun 1979 baginda dilantik menjadi Timbalan YDP Agong sehingga 25 Apr 1989 dan sekali lagi pada pada 2 Mac 1989 hingga 1994.  Pada 16 Apr 1994 baginda dilantik menjadi YDP Agong Malaysia ke 10 sehingga 24 April 1999.

Baginda dilantik menjadi Kolonel YDP Rejimen Semboyan DiRaja, Kolonel YDP Kor JLJ Diraja (1998-2008), Canselor UKM (1996-2008).

Pada 8 Ogos1942 baginda berkahwin dengan Tunku Najihah binti almarhum Tunku Besar Burhanuddin DK DMN DK(Kedah) SPTJ SPMK (lahir: 11 Sep 1924)- dilantik menjadi Tengku Ampuan besar NS (19 Jul1967) dan Raja Permaisuri Agong pada 16 Apr 1994.

Baginda mangkat di Hospital Besar Tuanku Jaafar pada 27 Dis 2008 dan dimakamkan di Makam DiRaja Seri Menanti.

Perkahwinan baginda meninggalkan 3 putera dan 3 puteri:
·         Tunku Tan Sri Naquiyah DK PSM SPTJ AMN PJK (26 Sep 1944) – Tunku Dara- berkahwin dengan Tunku Dato’ Mudzaffar bin Tunku Mustaffa bin Tunku Besar Burhanuddin (1940).
·         Tunku Dato Seri Utama Naquiyuddin DK DKYR SPTJ SPNS SPMS SPMP PJK PPT (8 Mac 1947) bergelar Tunku Laksamana– berkahwin dengan Tunku Norul hayati binti Tunku Bahadur. Pemangku YDP Besar (1994-1999).
·         Tunku Tan Sri Imran DK DKYR DTNS PMN PSM SPNS PJK (21 Mac 1948)- Tunku Muda Serting. Berkahwin dengan (1) xxx dan (1) Che Engku Mahirah binti Abdullah @ Moira Rodrigo.
·         Tunku Dato Seri Nazaruddin DK DKYR SPTJ (26 Okt 1959)– Tunku Putra – berkahwin dengan Tunku Mimi Wahidah binti Tunku Abdullah Wahman (1971).
·         Tunku Dato Seri Jawahir DKYR SPTJ (27 Jan 1951)- Tunku Puteri – berkahwin dengan Tengku Dato Sri Azlan ibni almarhum Sultan Abu Bakar Riayatuddin Muadzam Shah,  Pahang (1949).
·         Tunku Dato Seri Irina DKYR SPTJ (23 Nov 1957)- berkahwin dengan Tengku Ahmad Shahibnialmarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah, Selangor (1955).


Peristiwa selepas perlantikan YDPA X:
  • Sultan Terengganu mangkat pada 15 Mac 1998 dan anakanda baginda (Yang DiPertuan Muda) Tengku Mizan Zainal Abidin telah dimasyhurkan sebagai Sultan yang baru dengan gelaran rasminya DYMM  Sultan Mizan Zainal Abidin ibni almarhum Sultan Mahmud Al Muktafi Billah Shah. 

  PEMILIHAN YDPA AGONG XI  

Senarai pemilihan YDPA pada 21 Sep 1975:
  • Sultan Selangor (dipilih dan menerima jawatan sebagai YDPA)
  • Raja Perlis (kali kedua) (menolak pencalonan sebagai Timbalan YDPA)
  • Sultan Terengganu (1998) Sultan baru (dilantik menjadi Timbalan YDPA)
  • Sultan Kedah  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Kelantan  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Pahang  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Johor  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Perak  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • YDPB Negeri Sembilan  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua

YDP11
Almarhum Tuanku Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj ibni almarhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Alhaj 
(Tuanku Permaisuri Siti Aishah binti Dato’ Seri Abdul Rahman)
(26 Apr 1999 - 21 Nov 2001) 
(Nota: Baginda adalah anakanda kepada YDP Agong II)
.
Almarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj ibni almarhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Alhaj DK DKM DMN SPMS SSSA DK1 DKMB DK(Tggu) DK(Joh) DK(Ked) DK(NS) DK(Kel) DK(Pah) DK(Perlis) DK(Perak) SPDK DP DUNM PJK diputerakan di Istana Bandar Temasha, Jugra pada 8 Mac 1926. Ayahandanya ialah almarhum Sultan Hishamuddin Alam Shah alHaj ibni almarhum Sultan Alaeddin Sulaiman Shah. Bondanya adalah almarhumah Raja Hajjah Jemaah binti Raja Ahmad.

Tunku Abdul Aziz Shah mendapat pendidikan di Sekolah Melayu Pengkalan Batu, Klang dan Malay College Kuala Kangsar, School of Oriental and African Studies, London dan menghadiri latihan ketenteraan di Federation Military College, Port Dickson.

Setelah menamatkan pengajian, Tunku Abdul Aziz Shah berkhidmat di Pejabat Setiausaha Kerajaan Negeri, Jabatan Ukur dan Merinyu Sekolah.  Dilantik menjadi Tengku Laksamana (1 Ogos 1946) dan kemudian Raja Muda pada 13 Mei 1950. Pada bulan April 1960 dilantik jadi Pemangku Sultan semasa ayahandanya dilantik menjadi YDP Agong II dan diisytiharkan menjadi Sultan berikutan kemangkatan ayahandanya pada 2  Sep 1960. Baginda ditabalkan pada 28 jun 1961 dengan gelaran Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah.

Pada 4 Feb 1994 baginda dilantik menjadi Timbalan YDP Agong sehinggalah baginda mengambil alih takhta Kerajaan Malaysia sebagai YDP Agong XII dan ditabalkan pada 26 Apr 1999.

Baginda merupakan Kolonel YDP TUDM dari 1966 hingga 1984dan kemudiannya menjadi Kapten YDP TLDM mulai 26 Apr 1984 sehingga baginda mangkat. Bahinda juga adalah Canselor pertama UPM dari tahun 1971 hingga 2001.

Baginda berkahwin (1) pada 1943 dengan Raja Nur Saidatul Ihsan binti Tengku Badar Shah ibni almarhum Sultan Alaeddin Sulaiman Shah (1923-2002)(bercerai), kemudian berkahwin (2) dengan Che Mahiran binti Muhammad Rais pada tahun 1954 (bercerai), kahwin (3) dengan Tengku Rahimah binti almarhum Sultan Abdul Aziz Rahmat Shah (Langkat,  Sumatra) (1927-1993) – Raja Puan Muda (1958)dan Tengku Ampuan  Selangor (1961-1993).  Baginda berkahwin (4) dengan Sharifah Salmah binti Syed Ahmad alKaf (1943) (cerai) dan berkahwin (5) pada 3 Mei 1990 dengan Siti Aishah binti Abdul RahmanDKDMN DA(Swak) (1971) – Chik Puan Besar Selangor (1990), Tengku Permaisuri (1994-1999) dan Raja Permaisuri Agong (1999-2001).

Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah mangkat di Hospital Gleanagle KL pada 21 Nov 2001 dan dimakamkan di Makam DiRaja Sultan Sulaiman, Klang.  Almarhum meninggalkan 4 putera dan 8 puteri:
·         Tengku Puteri Nur Halijah Fatimah (1944-1945) (bonda Raja Saidatul Ihsan)
·         Tengku Idris Shah (24 Dis 1945) – kemudian bergelar Sultan Sharafuddin Idris Shah pada 21 Nov 2001) (bonda Raja Saidatul Ihsan)
·         Tengku Puteri Sofiah (14 Mei 1949) (bonda Raja Saidatul Ihsan). Berkahwin (1) dengan Raja Abdullah Raja Ahmad(cerai) dan (2) Raja Jaafar bin Raja Musa.
·         Tengku Sulaiman Shah DK SPMS SJMK SPMJ PIS (17 Jun 1950) (bonda Raja Saidatul Ihsan)- Tengku Panglima Raja- berkahwin dengan Tunku Kamariah Aminah Maimunah Iskandariah binti almarhum Sultan Mahmood Iskandar.
·         Tengku Puteri dato Sri Zahariah DK PSD (20 Jun 1950) (bonda Raja Saidatul Ihsan)- Berkahwin (1) dengan Dato Sri DiRaja Syed Amir Abidin ibni almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail (cerai),  (2) Abdul Aziz Shaari (cerai), (3) Raja Safian bin Raja Ahmad (cerai) dan (4) Tan Sri Muhammad bin Md Taib (cerai).
·         Tengku Puterai Nur Halijah (1952-1952) (bonda Raja Saidatul Ihsan)
·         Tengku Dato Seri Abdul Samad Shah DK SSSA (27 Sep 1953) (bonda Raja Saidatul Ihsan) – Tengku Panglima Besar. Berkahwin dengan Tunku Anita Abdiyah binti Tunku Adnan.
·         Tengku Puteri Nur Arafiah (18 Sep 1954) (bonda Raja Saidatul Ihsan)- berkahwin dengan (1) Syed Salleh bin Syed Othman (cerai) dan (2) Abdul Aziz bin Tan Sri Shariff.
·         Tengku Dati Seri Ahmad Shah DK SSSA SPTJ SSMT DSMT PSD DPMS (16 Mei 1955) (bonda Che Mahiran) -Tengku Indera Setia.  Berkahwin dengan Tunku Irina binti almarhum Tuanku Jaafar.
·         Tengku Puteri Aishah (19 Ogos1956) (bonda Raja Saidatul Ihsan).
·         Tengku Putri Nur Marina (15 Okt 1957) (bonda Tengku Rahimah). Berkahwin (1) Mr X (cerai)dan (2) Haldun Tici (Turks).
·         Tengku Putri Nur Zihan SSIS DSPJ (18 Nov 1958) (bonda Tengku Rahimah). Berkahwin dengan Dato Seri Syed Zainal Anwar ibni almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail.


Peristiwa selepas perlantikan YDPA XI:
  • Raja Perlis mangkat pada 7 Mei 2001 dan anakanda baginda (Raja Muda) Tuan Syed Sirajuddin telah dimasyhurkan sebagai Raja Perlis yang baru dengan gelaran rasmi  DYMM Tuanku Syed Sirajuddin ibni almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail.
  • YDPA XI (Sultan Selangor) mangkat pada 21 Nov 2001 semasa masih memegang jawatan.  Anakanda baginda Tengku Idris Shah (Raja Muda yang juga Pemangku Sultan) telah dimasyhurkan sebagai Sultan yang baru dengan gelarsan rasminya DYMM Sultan Sharafuddin Idris Shah ibni almarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj. 

  PEMILIHAN YDPA AGONG XII 

Senarai penggiliran YDPA pada 13 Dec 2001:
  • Raja Perlis - Raja baru (dipilih dan menerima jawatan sebagai YDPA XII)
  • Sultan Terengganu (dipilih menjadi Timbalan YDPA untuk kali kedua)
  • Sultan Kedah  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua.
  • Sultan Kelantan  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua
  • Sultan Pahang  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Johor  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • Sultan Perak  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua- kali kedua
  • YDPB Negeri Sembilan  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan ketiga- kali kedua
  • Sultan Selangor -new Sultan menunggu giliran pemilihan untuk pusingan ketiga

YDP12
Tuanku Syed Sirajuddin ibni almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail

(Tuanku Fauziah binti almarhum Tengku Abdul Rashid) 

(13 Dec 2001 - 12 Dec 2006)
(Nota: Baginda adalah anakanda kepada YDP Agong III)

Syed Sirajuddin diputerakan di Arau pada 17 Mei 1943. Ayahandanya adalah almarhum Tuanku Syed Harun Putra ibni almarhum Syed Hussein Jamalullail.  Bondanya adalah almarhumah Tuanku Budriah binti almarhum Tengku Ismail.  Syed Sirajuddin mendapat  didikan di Sekolah Melayu Arau, Wellesly Primary School, Penang Free School, Wellingborough School, UK dan RMA Sandhurst, UK.  Ditauliahkan dalam Kor Peninjau DiRaja sebagai Leftenan Muda pada 12 Dis 1965 dan berkhidmat dalam ATM sehingga ke pangkat Kapt pada tahun 1999 dan kemudian bertukar ke Rejimen Askar Wataniah sehingga tahun 2000.

Syed Sirajuddin dilantik menjadi Raja Muda Perlis pada 30 Okt 1960.  Bagaimanapun semasa ayahandanya menjadi Yang DiPertuan Agong antara 1960-1963 baginda tidak dilantik menjadi Pemangku Raja, sebaliknya kekanda ipar baginda, Tunku Sulaiman ibni Tunku Abu Bakar dilantik sebagai Pemangku Raja.

Lanjutan dari kemangkatan ayahandanya pada 16 Apr 2000,baginda telah dilantik menjadi Raja Perlis dan diisytiharkan pada 17 April 2000. Pada 12 Dis 2001, baginda telah dilantik menjadi YDP Agong ke 12.

Tuanku Syed Sirajuddin adalah Kolonel YDP Rejimen Renjer DiRaja dan juga Kor Polis Tentera DiRaja.  Baginda juga adalah Canselor Universiti Sains Malaysia.

Tuanku Syed Sirajuddin berkahwin dengan  Tengku Fauziah binti almarhum Tengku Abdul Rashid ibni almarhum Sultan Sulaiman Badrul Alam Shah DK DMN  DK(Kel) DK(Pah) SSPJ SPMP SPMJ di Kota Bharu pada 6 Jun 1946 dan kemudian bergelar sebagai Raja Perempuan Perlis.  Baginda berdua dikurniakan seorang putera dan seorang puteri: 
  • Syed Faizuddin Putra Jamalullail DK SSPJ SPMP. Dilahirkan pada 30 Dis 1967.  Dilantik sebagai Raja Muda Perlis pada 1 Ogos 2000.  Baginda berpangkat Brigadier Jeneral dalam Rejimen Askar Wataniah.  Baginda juga adalah Canselor Universiti Malaysia Perlis (UMP) mulai 2003.
  • Dato' Sharifah Fazira DK SPMP DSSJ.  Dilahirkan pada 5 Jun 1973.
Sepanjang tempoh pemerintahan Tuanku Syed Sirajuddin Jamalullail sebagai YDPA, tiada perubahan dalam senarai Raja-raja Melayu. 


  PEMILIHAN YDPA AGONG XIII  
  
Senarai penggiliran jawatan YDPA pada 13 Dis 2006:
  • Sultan Terengganu (dipilih dan menerima jawatan sebagai YDPA)
  • Sultan Kedah* (menerima jawatan sebagai Timbalan YDPA)- kali kedua
  • Sultan Kelantan   menunggu giliran pemilihan untuk pusingan Negeri Kelantan kali kedua.
  • Sultan Pahang  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan Negeri Pahang kali kedua dan diri baginda kali kedua
  • Sultan Johor  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan Negeri Johor untuk kali kedua.
  • Sultan Perak  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan Negeri Perak untuk kali kedua.
  • YDPB Negeri Sembilan  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan Negeri Sembilan untuk kali ketiga.
  • Sultan Selangor  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan Negeri Selangor untuk kali ketiga.
  • Raja Perlis  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan Negeri Perlis untuk kali ketiga dan diri bagida bagi kali kedua

YDP13
Al Wathiqu Billah Tuanku Mizan Zainal Abidin ibni Almarhum Sultan Mahmud Al Muktafi Billah Shah
(Tuanku Permaisuri Nur Zahirah)
(13 Dec 2006 - 12 Dis 2011)
(Nota: Baginda adalah cucunda kepada YDP Agong IV)

Tengku Mizan Zainal Abidin diputerakan pada 22 Jan 1962 di Istana Al Muktafi, K.Terengganu.  Ayahandanya ialah almarhum Sultan Mahmud alMuktafi Billah Shah ibni almarhum Sultan Ismail Nasirudin Shah.  Bondanya ialah Dato' Seri Sharifah Nong Fatimah binti Syed Abdullah. Baginda mendapat pendidikan di Sekolah Rendah dan Menengah Sultan Sulaiman,  Geelong Grammar School, Victoria, Australia, Sekolah Pegawai Kedet Port Dickson, Royal Military Academy, Sandhurst, UK dan International University of Europe, London.

Tengku Mizan dilantik menjadi Yang DiPertuan Muda Terengganu pada 16 Nov 1979 dan lanjutan dari kemangkatan ayahandanya, baginda telah dimasyhurkan pada 16 Mei 1998.  Baginda ditabalkan pada 4 Mac 1999 dengan gelaran 'Al Wathiqu Billah Sultan Mizan Zainal Abidin ibni almarhum Sultan Mahmud al Muktafi Billah Shah.

Pada 26 Apr 1999 baginda dilantik menjadi Tiimbalan Yang DiPertuan Agong untuk kali pertama dan memangku jawatan YDP Agong dari 21 Nov 2001 hingga 13 Dis 2001 apabila YDPA XI, Tuanku Salahuddin Abdul Aziz Shah mangkat dalam jawatan. Bagaimanapun Majlis Raja-Raja telah memilih Raja Perlis sebagai YDPA XII dan Sultan Mizan sekali lagi dipilih sebagai Timbalan YDPA untuk tempoh 5 tahun sehingga baginda dipilih menaiki takhta YDPA XIII dari 13 Disember 2006 hingga 12 Dis 2011.

Baginda Tuanku Mizan Zainal Abidin adalah juga Kolonel YDP Kor Armor Diraja (mulai 1998) dan Kor Ordnans DiRaja (2004). Baginda juga adalah Canselor Universiti Teknologi MARA (mulai 2007-2011) dan Canselor Universiti Malaysia Terengganu (2001-2007).

Baginda berkahwin dengan  Cik Rozita binti Aidil Bakeri pada 7 Dis 1973 (di Alor Setar) yang kemudiannya bergelar Sultanah Nur Zahirah DK DMN SSMT SSMZ.  Dari perkahwinan ini baginda dikurniakan 2 putera dan dua puteri:
  • Tengku Muhammad Ismail DKT.  Diputerakan pada 1 Mac 1988 dan dilantik sebagai DiYang Dipertuan Muda pada 12 Jan 2006 ketika berusia 13 tahun.
  • Tengku Nadhira Zahrah (18 Dis 1996)
  • Tengku Muhammad Muaz (22 Dis 2000)
  • Tengku Fatimah azZaharah (19 April 2002)

Peristiwa selepas perlantikan YDPA XIII: 
  • Yang di Pertuan Besar N.Sembilan mangkat pada 26 Dis 2009, Tunku Besar Seri Menanti, Tunku Muhriz  telah dimasyhurkan sebagai YDPB NS yang baru pada 28 Dec 2009 dengan gelaran DYMM Tuanku Muhriz ibni almarhum Tuanku Munawir. 
  • Sultan Johor mangkat pada on 21 Jan 2010 dan Tunku Mahkota Ibrahim Ismail telah dimasyhurkan sebagai Sultan Johor yang baru pada 22 Jan 2010 dengan gelaran rasmi  DYMM Sultan Ibrahim ibni almarhum Sultan Iskandar. 
  • Sultan Kelantan, Sultan Ismail Petra (yang telah gering untuk tempoh yang panjang) telah diturunkan takhta oleh Majlis Perajaan Kelantan pada 12 Sep 2010 dan digantikan dengan anakandanya Pemangku Sultan sejak 24 Mei 2009 (yang juga Tengku Mahkota) Tengku Muhammad Faris Petra ibni Sultan Yahya Petra (Tengku Mahkota Kelantan).  Tengku Mohammad Faris Petra telah dimasyhurkan sebagai Sultan Kelantan yang baru dengan gelaran rasminya sebagai DYMM Sultan Muhammad V. 
.
  PEMILIHAN YDPA AGONG XIV  

Senarai penggiliran jawatan YDPA pada 13 Dis 2011:
  • KDYMM Al Sultan Al Mu'tasimu Billah Muhibuddin Tuanku Alhaj Sultan Abdul Halim Muadzam Shah - Sultan Kedah (dipilih dan menerima jawatan sebagai YDPA XIV)- kali kedua.
  • DYMM Al Sultan Muhammad V - Sultan Kelantan (dipilih sebagai Timbalan YDPA). 
  • KDYMM Sultan Hj Ahmad Shah Al Mustain Billah - Sultan Pahang, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua untuk Negeri Pahang dan kali kedua untuk diri baginda.
  • DYMM Sultan Ibrahim - Sultan Johormenunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua untuk Negeri Johor dan kali pertama untuk diri baginda.
  • DYMM Sultan Azlan Muhibbuddin Shah - Sultan Perak, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua untuk Negeri Perak dan kali kedua untuk diri baginda.
  • DYMM Tuanku Muhriz - YDP Besar Negeri Sembilan, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua untuk Negeri Sembilan dan kali pertama untuk diri baginda..
  • DYMM Sultan Sharafuddin Idris Shah - Sultan Selangor,  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan ketiga untuk Negeri Selangor dan kali pertama untuk diri baginda..
  • DYMM Tuanku Syed Sirajuddin Putra - Raja Perlis,  menunggu giliran pemilihan untuk pusingan ketiga untuk Negeri Perlis dan kali kedua untuk diri baginda.

Andaianku pada 22 Sep 2010:


1.  Mengikut tradisi dan peraturan: Dalam proses pengundian - Timbalan Yang DiPertuan Agong sekarang (Sultan Kedah) akan dilantik menjadi SPBYDPA  (kecuali undian oleh Majlis Raja-raja tidak memihak kepada Baginda). Jika Sultan Kedah menerima giliran sebagai YDP Agong XIV, baginda akan menempa sejarah sebagai Raja Melayu pertama menjadi YDP Agong sebanyak dua kali. Kali pertama baginda menjawat YDP Agong ialah dari tahun 1970 hingga 1975, iaitu 41 tahun yang lalu ketika baginda berusia 43 tahun - TETAPI bersama Raja Permaisuri Agong yang berbeza - ini kerana Sultanah Kedah Tuanku Bahiyah telah mangkat pada 26 Ogos 2003.




2.  Jika Sultan Kedah dilantik menjadi SPBYDPA XIV, maka giliran Sultan Kelantan  untuk menjadi Timbalan YDPA.  Sekiranya Sultan Kedah menolak pencalonan, maka Sultan Kelantan, Sultan Muhammad V secara tradisi dan giliran akan dilantik menjadi YDP Agong XIV.




MESYUARAT RAJA-RAJA MELAYU 
SIRI 226 PADA 14 OKT 2011
TELAH MENGESAHKAN PERLANTIKAN, MENGIKUT ANDAIANKU PADA 22 SEP 2010 DI ATAS.

Photobucket


REKOD 

1.  Sehingga ke tarikh ini, hanya seorang dari kalangan Raja Melayu yang menjadi YDPA sebanyak dua kali, iaitu DYMM Almu'tasimu Billah Muhibuddin Tuanku Haji Abdul Halim Al Muadzam Shah - Sultan Kedah.  Kali pertama (1970-1975) dan kelai kedua (2011- sekarang)

2.  Sehingga ke tarikh ini dua orang YDPA telah dilantik menjadi YDPA tanpa terlebih dahulu menjadi Timbalan Yang Di Pertuan Agong (tidak mengambil kira YDPA Pertama), iaitu:
  1. Almarhum DYMM Sultan Iskandar Alhaj- Sultan Johor - terus dilantik menjadi YDPA VIII pada tahun 1984.
  2. DYMM Tuanku Syed Sirajuddin Jamalullail - Raja Perlis- terus dilantik menjadi YDPA XII pada tahun 2001.

3.  Sehingga ke tarikh ini juga, tiga orang YDPA pernah dilantik menjadi Timbalan YDPA sebanyak dua kali; iaitu:
  1. DYMM Sultan Abdul Halim AlMuadzam Shah - Sultan Kedah- kali pertama (1965-1970) dan kali kedua (2006-2011).
  2. Almarhum DYMM Tuanku Jaafar Alhaj- YDP Besar Negeri Sembilan - kali pertama (1979-1984) dan kali kedua (1989-1994).
  3. DYMM Sultan Mizan Zainal Abidin- Sultan Terengganu - kali pertama (1999 - 2001) dan kali kedua (2001-2006).

Al Mu'tasimu Billah Muhibbuddin Tuanku Alhaj Abdul Halim Muadzam Shah ibni Almarhum Sultan Badlishah
(Tuanku Hajjah Haminah)
(13 Dec 2011 - in office)
.
Al Sultan al Mu’tasimu Billahi Muhibbuddin Tuanku Alhaj Abdul Halim Muazzam Shah ibni almarhum Sultan Badlishah DK DKH DKM DUK DMN DK(Kel) DK(Pahang) DK(Sel) DK(Perlis) DK (NS) DK(Johor) DK(Tggu) DK(Perak) DK(Brunei) DP (Swak) DUNM SPMK SSDK DHMS diputerakan di Istana Anak Bukit Alor Setar pada 28 November 1927.  Ayahandanya ialah almarhum Sultan Badlishah ibni almarhum Sultan Abdul Hamid Halim Shah manakala bondanya ialah Tunku Sofiah binti Tunku Mahmud.

Tengku Abdul Halim mendapat didikan awal di Sekolah Melayu Titi Gajah, Kolej Sultan Abdul Hamid Alor Setar dan Wadham College, Oxford.

Baginda dilantik menjadi Raja Muda Kedah pada 6 Ogos 1946 dan kemudian menyertai Perkhidmatan Awam Kedah pada tahun 1955 dan pernah berkhidmat di Pejabat Daerah Alor Setar dan Perbendaharaan Negeri.  Semasa ayahandanya gering, Tengku Abdul Halim dilantik memangku Sultan dari  9 Mac 1957 hingga 13 Julai 1958 dan seterusnya di isytiharkan menjadi Sultan Kedah pada 14 Julai 1958 apabila ayahandanya mangkat pada 13 Julai 1958.  Baginda ditabalkan di Balai Besar Alor Setar pada 20 Februari 1959.  

Pada tahun 1965baginda dilantik pada tahun 1965 dan kemudian dilantik menjadi Yang DiPertuan Agong ke 5 pada 21 Sep 1970 dan ditabalkan di Istana Negara pada 20 Feb 1971 sehingga tamat tempoh penggal peperintahan pada 21nsep 1975. 

Baginda adalah Kolonel YDP Rejimen Askar Melayu DiRaja mulai 23 Sep 1975 dan Kor Perkhidmatan DiRaja  pada tahun 1999.  Baginda juga adalah Canselor Universiti Utara Malaysia mulai 1988 hingga sekarang.

Baginda berkahwin dengan Tuanku Bahiyah binti almarhum Tuanku Abdul Rahman DK DKH DMN SPMK DK(Kel) DK(NS) DK(Johor) SMN (24.8.1930 -24-8-2003) pada 9 Mac 1956.  Tuanku Bahiyah ditabalkan menjadi Sultanah Kedah pada 20 Feb 1959 dan menjadi Raja Permaisuri Agong dari 21 Sep 1970 hingga 21 Sep 1975. Baginda adalah Canselor Universiti Malaya (1972-1986).  

Pada 25 Dis 1975 Tuanku Abdul Halim mengahwini Puan Haminah binti Hamidun (dari Bagan Serai, Perak)(lahir: 1953) DK DKH DMN yang dilantik menjadi Sultanah Kedah pada 21 Nov 2003. 

Baginda mempunyai hanya seorang puteri, iaitu Tunku Dato Seri Puteri Intan Safinaz DK DKH SSDK DKYR(NS) JP (diputerikan pada 22  Jul 1966)- bondanya Tuanku Bahiyah.

Selain dari itu, baginda Tuanku Abdul Halim mengambil dua anakanda saudaranya sebagai anak angkat iaitu:
  • Tengku Sarina binti Tengku Abdul Aziz (30 Apr 1960 – 31 Ogos 1991).  Berkahwin dengan Tunku Abdul Karim bin Tunku Dziauddin.
  • Tengku Dato Seri Soraya SHMS SSDK (30 Apr 1960) dan berkahwin dengan Raja Dato Seri Iskandar Zulkarnain ibni almarhum Sultan Idris Afifullah.
Pada 10 Okt 2011 Tuanku Abdul Halim telah menempa sejarah tersendiri apabila menjadi Raja Melayu pertama dilantik menjadi SPB Yang DiPertuan Agong untuk kali kedua, iaitu setelah 36 tahun melepaskan jawatan YDPA ke 5 pada 21 September 1975. 

Peristiwa selepas tarkh perlantikan:
  • Sultan Azlan Muhibbuddin Shah, Sultan Perak mangkat pada 28 Mei 2014 dan Raja Muda Perak, Raja Dr Nazrin Shah telah dimasyhurkan sebagai Sultan Perak ke 35 dengan gelaran sebagai DYMM Sultan Nazrin Muizuddin Shah ibni almarhum Sultan Azlan Muhibbuddin Shah Maghfirullah.


'
SULTAN MUHAMMAD V - SULTAN KELANTAN
Timbalan Yang Di Pertuan Agong
(Nota: baginda adalah cucunda kepada YDP Agong VI)


.
  ANDAIAN 
 PEMILIHAN YDPA AGONG XV  

Sekiranya Tuanku Sultan Abdul Halim melengkapkan tempoh 5 tahun pemerintahan selama 5 tahun pada 12 Dis 2016, maka senarai penggiliran jawatan YDPA pada 13 Dis 2016 adalah seperti berikut:
  • DYMM Al Sultan Muhammad V - Sultan Kelantan. Sekarang menyandang jawatan Timbalan Yang Di Pertuan Agong. 
  • KDYMM Sultan Hj Ahmad Shah Al Mustain Billah, Sultan Pahang, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua untuk Pahang dan kedua bagi diri baginda. Baginda pernah menjadi YDP Agong kali pertama dari 1979 - 1984.
  • DYMM Sultan Ibrahim, Sultan Johor, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan kedua Negeri Johor. Pusingan pertama Johor (1984 - 1989).
  • DYMM Sultan Nazrin Muizzuddin Shah, Sultan Perak, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan dua bagi Negeri Perak. Pusingan pertama Perak (1989 - 1994).
  • DYMM Tuanku Muhriz, YDP Besar Negeri Sembilan, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan ketiga bagi NSDK. Pusingan pertama NS (1957 - 1960), kali kedua (1994 - 1999)
  • DYMM Sultan Sharafuddin Idris Shah - Sultan Selangor, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan ketiga bagi negeri Selangor. Pusingan pertama Selangor (1960 - 1960), kali kedua (1999 - 2001)
  • DYMM Tuanku Syed Sirajuddin Putra - Raja Perlis, menunggu giliran pemilihan untuk pusingan ketiga bagi Perlis dan kali kedua untuk diri Baginda. Pusingan pertama Perlis (1960 - 1965), kali kedua (2001 - 2006).


DAULAT TUANKU!

KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN,
KESETIAAN KEPADA RAJA DAN NEGARA
KELUHURAN PERLEMBAGAAN
KEDAULATAN UNDANG-UNGANG
KESOPANAN DAN KESUSILAAN

1 comment:

  1. Penulisan yang sgt bagus untuk rujukan Kepada segenap lapisan masyarakat... Semoga usaha tuan akan dapat memberikan kefahaman kepada semua rakyat jelata...
    Tahniah!

    ReplyDelete