Tuesday, December 4, 2018

M 195: KETUA PEMBANGKANG DEWAN RAKYAT MALAYSIA



Ketua Pembangkang

Pembangkang di Malaysia merupakan istilah yang digunakan untuk menggambarkan parti politik yang diwakili di dalam Parlimen Malaysia yang tidak membentuk kerajaan sama ada bersendirian ataupun gabungan. Rencana ini menggunakan istilah kerajaan seperti yang digunakan dalam sistem berparlimen, contoh maksudnya lebih menjurus kepada pentadbiran atau kabinet berbanding negara.

Secara teori, mengikut sistem Demokrasi Westminster yang mana ia diikuti oleh sistem Malaysia, Pembangkang dilihat sebagai kerajaan alternatif dan bersedia untuk memasuki pejabat bagi menggantikan kerajaan sebelumnya selepas bertarung dalam pilihan raya umum. Kerajaan didominasi oleh Barisan Nasional (dan parti sebelumnya, Parti Perikatan) di dalam parlimen sejak kemerdekaan, pandangan ini diketepikan dan tidak diendahkan oleh pengundi Malaysia yang mana selepas pilihan raya umum 2008 menyebabkan Anwar Ibrahim mengeluarkan kenyataan bahawa Pembangkang sebagai "kerajaan dalam penantian".

Mengikut tradisi, Ketua Pembangkang dipilih berdasarkan parti yang diwakilinya yang membentuk jumlah kerusi terbesar di Dewan Rakyat, dan ia tidak membentuk kerajaan.

Ketua Pembangkang terkini ialah Dato' Seri Anwar Ibrahim daripada Parti Keadilan Rakyat (PKR). Ia bersama dengan Parti Islam Se-Malaysia (PAS) dan Parti Tindakan Demokratik (DAP) untuk membentuk Pakatan Rakyat. Anwar dilantik ke jawatan itu selepas memenangi pilihan raya kecil Permatang Pauh 2008.

Ketua Pembangkang dilihat sebagai Perdana Menteri dalam penantian.

Walau bagaimanapun, istilah ini tidak semestinya merujuk kepada Pakatan Rakyat (PR) kerana wujudnya parti-parti pembangkang lain di luar PR. Antaranya Parti Sosialis Malaysia (PSM), Parti Rakyat Malaysia (PRM) dan Parti Reformasi Negeri (STAR).

Semenjak MEI 2018, Barisan Nasional ialah pembangkang resmi di Malaysia

Selain itu, gelaran "pembangkang" juga boleh diberikan di peringkat negeri, misalnya kerajaan persekutuan BN telah lama menjadi pembangkang di Kelantan.


PARLIMEN PERTAMA (1959 - 1964)

Almarhum YB Dr Burhanuddin (al Helmy) bin Muhammad Nur al Hilmi (Dato' Seri) 
(29 Ogos 1911– 25 Okt 1969)
Ahli Parlimen: Besut, Terengganu
Parti: PAS     
Jawatan dalam Parti: Yang Di Pertua PAS
Tempoh Jawatan: 1959  hingga 1964
Ketua Kerajaan: Almarhum Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj
Parti: Perikatan

Image result for dr burhanuddin al helmy


PARLIMEN KEDUA (1964 - 1969)

Mendiang YB Dr Tan Chee Khoon
(4 Mac 1919– 14 Okt 1996)
Ahli Parlimen: Batu, Selangor
Parti: Socialist Front SF (Labour Party of Malaya)
Jawatan dalam Parti: Pengerusi SF
Tempoh: 1964  - 1969  
Ketua Kerajaan: Almarhum Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj
Parti: Perikatan

Image result for tan chee koon

Selepas PRU2 (1969) dan berlaku TRAGEDI 13 MEI 1969, Parlimen telah digantung dan MAGERAN ditubuhkan untuk memandu kepimpinan negara sehingga tahun 1971

PARLIMEN KETIGA (1971 - 1974)

YB Dato' Mohamed Asri bin Hj Muda (Tan Sri)
(10 Okt 1923– 28 Ogos 1992)
Kawasan Parlimen: Pasir Puteh
Parti: PAS
Jawatan dalam Parti: Presiden PAS
Tempoh: 1971 - 1973  
Ketua Kerajaan:
Almarhum Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj (1969 - 1970)
Almarhum Tun Abdul Razak (1970 - 1976)
Parti: Perikatan

Image result for tan sri asri hj muda

Pada tahun 1973, PAS telah menyertai Perikatan lalu membentuk BARISAN NASIONAL.

YB Lim Kit Siang
(20 Feb 1941 - kini)
Ahli Parlimen: Bandar Melaka
Parti: Democratic Action Party (DAP)
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong DAP
Tempoh: 30 Jan 1973 - 31 Julai 1974
Ketua Kerajaan: Almarhum Tun Abdul Razak bin Hussein (1970 - 1976)
Parti: Barisan Nasional

Image result for lim kit siang young

YB Datuk James Wong Kim Min
(6 Ogos 1922 – 18 Jul 2011)
Kawasan Parlimen: Miri-Lubis           
Parti: Sarawak National Party (SNAP)
Jawatan dalam Parti: Pengerusi SNAP
Tempoh: Jul 1974 - Nov 1974
Ketua Kerajaan: Almarhum Tun Abdul Razak (1970 - 1976)
Parti: Barisan Nasional (BN)  

  Image result for james wong kim min         

YB Datuk Edmund Langgu anak Saga
(lahir 1936)
Ahli Parlimen: Saratok
Parti: SNAP
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong SNAP
Tempoh: 4 Nov 1974 - 4 Nov 1975
Ketua Kerajaan: Almarhum Tun Abdul Razak (1970 - 1976)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for edmund langgu saga 

PARLIMEN KEEMPAT (1974 - 1978)

YB Lim Kit Siang 
(20 Feb 1941)
Ahli Parlimen: Kota Melaka
Parti: DAP   
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong DAP
Tempoh: 4 Nov 1975  - 12 Jun 1978
Ketua Kerajaan:
Almarhum Tun Abdul Razak (20 Sep 1970 - 14 1an 1976)
Almarhum Tun Husein bin Dato' Onn (Jan 1976 - Jul 1981)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Lim Kit Siang cropped.jpg


PARLIMEN KELIMA (1978 - 1982)

YB Lim Kit Siang 
(20 Feb 1941)
Ahli Parlimen: Petaling, Selangor
Parti: DAP   
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong DAP
Tempoh: 31 Jul 1978  - 29 Mac 1982
Ketua Kerajaan: 
Almarhum Tun Husein bin Dato' Onn (Jan 1976 - Jul 1981)
Tun Dr Mahathir bin Mohammad (Jul 1981 - Okt 2003)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Lim Kit Siang cropped.jpg


PARLIMEN KEENAM (1982 - 1986)

YB Lim Kit Siang 
(20 Feb 1941)
Ahli Parlimen: Kota Melaka
Parti: DAP    
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong DAP
Tempoh: 10 Jul 1982  - 19 Jul 1986 
Ketua Kerajaan: Tun Dr Mahathir bin Mohammad (Jul 1981 - Okt 2003)
Parti: Barisan Nasional (BN) 

Image result for lim kit siang 1986


PARLIMEN KETUJUH (1986 - 1990)

YB Lim Kit Siang 
(20 Feb 1941)
Ahli Parlimen: Tanjung, Pulau Pinang
Parti: DAP   
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong DAP
Tempoh: 8 Okt 1986  - 4 Okt 1990
Ketua Kerajaan: Tun Dr Mahathir bin Mohammad (Jul 1981 - Okt 2003)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for lim kit siang


PARLIMEN KELAPAN  (1990 - 1995)

YB Lim Kit Siang 
(20 Feb 1941)
Ahli Parlimen: Tanjung
Parti: DAP   
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong DAP
Tempoh: 8 Okt 1986  - 4 Okt 1990
Ketua Kerajaan: Tun Dr Mahathir bin Mohammad (Jul 1981 - Okt 2003)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for lim kit siang

PARLIMEN KESEMBILAN (1995 - 1999)

YB Lim Kit Siang 
(20 Feb 1941)
Ahli Parlimen: Tanjung
Parti: DAP   
Jawatan dalam Parti: Setiausaha Agong DAP
Tempoh: 15 Jun 1995  - 10 Nov 1999
Ketua Kerajaan: Tun Dr Mahathir bin Mohammad (Jul 1981 - Okt 2003)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for lim kit siang


PARLIMEN KESEPULUH (1999 - 2004)

Almarhum YB Ustaz Dato' Haji Fadzil bin Muhammad Noor
(13 Mac 1937 – 22 Jun 2002)
Kawasan Parlimen: Pendang, Kedah
Parti: PAS
Jawatan dalam Parti: Presiden PAS
Tempoh: 20 Disember 1999  23 Jun 2002
Ketua Kerajaan: Tun Dr Mahathir bin Mohammad (Jul 1981 - Okt 2003)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for fadzil noor

YB Tuan Guru Dato' Seri Abdul Hadi bin Awang
(24 Okt 1947 - kini)
Ahli Parlimen: Marang               
Parti: PAS    
Jawatan dalam Parti: Timbalan Presiden PAS
Tempoh: 9 Sep 2002 - 4 Mac 2004  
Ketua Kerajaan:
Tun Dr Mahathir bin Mohammad (Jul 1981 - Okt 2003)
Tun Haji Abdullah bin Ahmad Badawi (Okt 2003 - Apr 2008)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Related image


PARLIMEN KESEBELAS (2004 - 2008)

YB Lim Kit Siang
(20 Feb 1941)
Ahli Parlimen: Ipoh Timor
Parti: DAP    
Jawatan dalam Parti: Pengerusi DAP
Tempoh: 19 Mei 2004 - 13 Feb 2008
Ketua Kerajaan: Tun Haji Abdullah bin Ahmad Badawi (Okt 2003 - Apr 2008)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for lim kit siang

PARLIMEN KEDUA BELAS (2008 - 2013)

YB Datuk Seri Dr Wan Azizah Wan Ismail
(3 Dis1952)
Ahli Parlimen: Permatang Pauh
Parti: PKR
Jawatan dalam Parti: Presiden PKR
Tempoh: 30 Apr 2008 - 28 Ogos 2008
Ketua Kerajaan:
Tun Haji Abdullah bin Ahmad Badawi (Okt 2003 - Apr 2008)
Dato Sri Mohd Najib bin Abdul Razak (Apr 2008 - Mei 2018)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for wan azizah muda


PARLIMEN KETIGA BELAS (2013 - 2018)

YB Datuk Seri Anwar bin Ibrahim
(10 Ogos 1947)
Ahli Parlimen: Permatang Pauh
Parti: PKR
Jawatan dalam Parti: Ketua Umum PKR
Tempoh: 28 Ogos 2008  - 3 Apr 2013
Ketua Kerajaan: Dato Sri Mohd Najib bin Abdul Razak (Apr 2008 - Mei 2018)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for anwar ibrahim

YB Datuk Seri Dr Wan Azizah Wan Ismail
(3 Dis 1952)
Ahli Parlimen: Permatang Pauh
Parti: PR (PKR)
Jawatan dalam Parti: Presiden PKR
Tempoh: 18 Mei 2015 - 7 April 2018
Ketua Kerajaan: Dato Sri Mohd Najib bin Abdul Razak (Apr 2008 - Mei 2018)
Parti: Barisan Nasional (BN)

Image result for wan azizah muda

PARLIMEN KEEMPAT BELAS (2018 - kini)

YB Dato' Seri Dr Hj Ahmad Zahid bin Hamidi
(4 Jan 1953)
Ahli Parlimen: Bagan Datuk
Parti: BN (UMNO) 
Jawatan dalam Parti: Presiden UMNO
Tempoh: 16 Julai 2018  - Dis 2018.
Ketua Kerajaan: Tun Dr Mahathir bin Mohammad (10 Mei 2013 - sekarang)
Parti: Pakatan Harapan (PH)

Deputy Prime Minister Hamidi - 2017 (36294565072) (cropped).jpg



YB Dato' Seri Ismail Sabri bin Yaakob
(18 Jan 1960)
Ahli Parlimen: Bera, Pahang
Parti: BN (UMNO) 
Jawatan dalam Parti: Naib Presiden UMNO
Tempoh: 11 Mac 2019 - sekarang
Ketua Kerajaan: Tun Dr Mahathir bin Mohammad (10 Mei 2013 - sekarang)
Parti Memerintah: Pakatan Harapan (PH)

Related image




No comments:

Post a Comment