Sunday, April 8, 2018

M 181: AHLI DEWAN RAKYAT 2


PARLIMEN KE 2

Ahli Dewan Rakyat Parlimen Kedua Malaysia
(18 Mei 1964 – 20 Mac 1969)

Keahlian: 159
(pada 19 Ogos 1965, Singapura keluar dari Malaysia dan kerusi Parlimen berkurangan sebanyak 15 kerusi menjadi 144)

Speaker
YB Syed Esa bin Syed Alwee
(16 Mei 1964 - 24 Nov 1964

YB Dao' Chik Muhammad Yusof bin Sheikh Abd Rahman
(25 Nov 1964 - 3 Nov 1974)

Ketua Kerajaan
YABM Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj

Ketua Pembangkang
Tan Chee Khoon

Sesi Persidangan

Pertama:  18 Mei 1964 – 5 Mac 1965
Kedua:  25 Mei 1965 – 25 Mac 1966
Ketiga:  14 Jun 1966 – 7 Mac 1967
Keempat:  13 Jun 1967 – 1 Mc 1968
Kelima:  5 Jun 1968 – 14 Feb 1969

Perlis

Perikatan: 2

P001   Perlis Utara:  Othman Abdullah- Perikatan (UMNO)
P002   Perlis Selatan:  Mokhtar Ismail - Perikatan (UMNO)

Kedah

Perikatan: 12

P003   Jitra-Padang Terap:  Fatimah Hashim- Perikatan(UMNO)
P004   Kubang Pasu Barat:  Senu Abdul Rahman - Perikatan (UMNO)
P005   Kota Star Utara:  Abdul Khalid Awang Osman - Perikatan (UMNO)
P006   Alor Star:  Lim Pee Hung - Perikatan(MCA)
P007   Kuala Kedah:  Tunku Abdul Rahman Sultan Abdul Hamid Halim Shah  - Perikatan (UMNO)
P008   Kota Star Selatan:  Mahathir Mohamad - Perikatan(UMNO)
P009   Kedah Tengah:  Khir Johari - Perikatan(UMNO)
P010   Jerai:  Hanafiah Hussain - Perikatan (UMNO)
P011   Baling:  Harun Abdullah- Perikatan(UMNO)
P012   Sungei Patani:  Mohamed Zahir Ismail - Perikatan(UMNO)
P013   Kulim:  Hanafi Mohd Yunus - Perikatan (UMNO)
P014   Kulim-Bandar Bahru:  Tai Kuan Yang- Perikatan(MCA)

Kelantan

PAS: 8
Perikatan: 2

P015   Tumpat:  Wan Hassan Wan Daud- PAS
P016   Kelantan Hilir:  Ahmad Abdullah- PAS (meninggal dunia dan digantikan oleh Nik Abdul Aziz Nik Mat mulai 21 Okt 1967[N1] - PAS
P017   Pasir Mas Hilir:  Muhammad Fakhruddin Abdullah- PAS
P018   Kota Bharu Hilir:  Nik Ahmad Kamil Nik Mahmud- Perikatan (UMNO)
P019   Bachok:  Zulkiflee Muhammad, Prof (meninggal dunia pada 6 Mei 1964 dan digantikan oleh Abu Bakar Hamzah mulai 27 Jun 1964[N2] - PAS
P020   Kota Bharu Hulu:  Hussain Rahimi Saman- PAS
P021   Pasir Mas Hulu:  Abdul Samad Gul Ahmad Mianji- PAS (meninggal dunia dan digantikan oleh Tengku Zaid Tengku Ahmad mulai 19 Ogos 1967[N3] - PAS
P022   Pasir Puteh:  Mohamad Asri Muda - PAS
P023   Tanah Merah:  Mustapha Ahmad- PAS
P024   Ulu Kelantan:  Hussein Sulaiman- Perikatan (UMNO)

Trengganu

Perikatan: 5
PAS: 1

P025   Besut:  Mohd. Daud Abdul Samad- PAS
P026   Kuala Trengganu Utara:  Wan Abdul Kadir Ismail- Perikatan(UMNO)
P027   Kuala Trengganu Selatan:  Abdullah Abdul Rahman- Perikatan (UMNO)
P028   Dungun:  Suleiman Ali- Perikatan(UMNO)
P029   Kemaman:  Wan Mokhtar Ahmad- Perikatan(UMNO)
P030   Trengganu Tengah:  Engku Muhsein Abdul Kadir- Perikatan (UMNO)

Pulau Pinang

Perikatan: 6
Socialist Front: 1
United Democratic Party (UDP): 1

P031   Bagan:  Tan Cheng Bee - Perikatan (MCA)
P032   Seberang Tengah   Ibrahim Abdul Rahman- Perikatan (UMNO)
P033   Seberang Selatan   Mohamed Noordin Mastan - Perikatan (UMNO) - meninggal dunia pada 1 Sep 1964   dan digantikan oleh Snawi Ismail
mulai 31 Okt 1964[N 4- Perikatan (UMNO)
P034   Penang Utara:  Geh Chong Keat - Perikatan(MCA)
P035   Penang Selatan:  Ismail Idris - Perikatan(UMNO)
P036   Tanjong:  Lim Chong Eu- UDP
P037   Dato' Kramat:  Lim Kean Siew (Socialist Front (Buruh) - meninggal dunia dan digantikan oleh 1 Jan 1969[N 5] Socialist Front (Buruh)
P038   Seberang Utara:  Ahmad Saaid - Perikatan (UMNO)

Perak

Perikatan: 18
People Prgressive Party (PPP): 2

P039   Ulu Perak:  Mohamed Ghazali Jawi - Perikatan  (UMNO)
P040   Krian Laut:  Abdul Rauf Abdul Rahman - Perikatan  (UMNO)- meninggal dunia dan digantikan oleh Sulaiman Taib mulai 12 Mac 1966[N 6] - Perikatan  (UMNO)
P041   Krian Darat:  Ramli Omar - Perikatan (UMNO)
P042   Larut Utara:  Tajudin Ali  - Perikatan  (UMNO)
P043   Larut Selatan:  Lim Swee Aun  - Perikatan  (MCA)
P044   Bruas:  Yeoh Tat Beng - Perikatan (MCA)- meninggal dunia dan digantikan oleh Chew Biow Chuon mulai 4 Jun 1966[N 7] - Perikatan  (MCA)
P045   Sitiawan:  Kam Woon Wah - Perikatan  (MCA)
P046   Sungei Siput:  V. T. Sambanthan - Perikatan  (MIC)
P047   Kuala Kangsar:  Megat Khas Megat Omar - Perikatan  (UMNO)
P048   Parit:  Hussein Mohd Noordin  - Perikatan  (UMNO)
P049   Ulu Kinta:  Chin Foon  - Perikatan  (MCA)
P050   Ipoh:  D. R. Seenivasagam - PPP
P051   Menglembu S. P. Seenivasagam - PPP
P052   Batu Gajah:  Ng Fah Yam  - Perikatan  (MCA)
P053   Kampar:  Toh Theam Hock  - Perikatan  (MCA)
P054   Hilir Perak:  Othman Abdullah  - Perikatan  (UMNO)
P055   Telok Anson: Ng Kam Poh  - Perikatan  (MCA)
P056   Bagan Datoh:  Sulaiman Bulon - Perikatan (UMNO)
P057   Batang Padang:  Abdul Hamid Khan Sakhawat Ali Khan  - Perikatan  (UMNO)
P058   Tanjong Malim:  Lee Seck Fun  - Perikatan  (MCA)

Pahang

Perikatan: 6

P059   Raub:  Hussein Hassan  - Perikatan  (UMNO) - meninggal dunia dan digantikan oleh Hamzah Abu Samah mulai 14 Ogos 1967[N 8 - Perikatan  (UMNO)
P060   Bentong:  Chan Siang Sun  - Perikatan (MCA)
P061   Kuantan:  Abdul Rahman Talib  - Perikatan  (UMNO) - meninggal dunia dan diantikan oleh Mohamed Taib mulai 11 Nov 1968[N 9 - Perikatan (UMNO)
P062   Pekan: Abdul Razak Hussein - Perikatan  (UMNO)
P063   Temerloh:  Mohamed Yusof Mahmud - Perikatan  (UMNO)
P064   Lipis:  Abdul Razak Hussin - Perikatan  (UMNO)

Selangor

Perikatan: 12
Socialist Front: 1
PAP: 1

P065   Kuala Selangor:  Raja Rome Raja Ma'amor - Perikatan (UMNO)
P066   Batu:  Tan Chee Khoon-  Socialist Front (Buruh)
P067   Kapar Hamzah Alang - Perikatan (UMNO)
P068   Rawang:  Tunku Abdullah Tuanku Abdul Rahman  - Perikatan  (UMNO)
P069   Langat: Zakaria Mohd Taib  - Perikatan  (UMNO)
P070   Setapak:  Chan Seong Yoon  - Perikatan  (MCA)
P071   Bangsar:  Devan Nair - DAP
P072   Bukit Bintang:  Tan Toh Hong - Perikatan  (MCA)
P073   Damansara:  Michael Chen Wing Sum - Perikatan  (MCA)
P074   Klang: V. Manickavasagam  - Perikatan (MIC)
P075   Kuala Langat:  Mohd. Tahir Abdul Majid  - Perikatan  (UMNO)
P076   Sepang:  Lee Siok Yew  - Perikatan  (MCA)
P077   Sabak Bernam:  Mustapha Abdul Jabar  - Perikatan  (UMNO)
P078   Ulu Selangor:  Khaw Kai Boh  - Perikatan e (MCA)

Negri Sembilan

Perikatan: 6

P079   Kuala Pilah:  Bahaman Samsudin - Perikatan  (UMNO)
P080   Seremban Timor:  Quek Kai Dong  - Perikatan  (MCA)
P081   Rembau-Tampin:  Redza Mohd Said  - Perikatan e (UMNO)
P082   Port Dickson:  T. Mahima Singh - Perikatan  (MIC)
P083   Jelebu-Jempol:  Mohamed Idris Matsil - Perikatan  (UMNO)
P084   Seremban Barat:  Siow Loong Hin - Perikatan  (MCA)

Melaka

Perikatan: 4

P085   Malacca Tengah:  Tan Siew Sin - Perikatan  (MCA)
P086   Bandar Malacca:  Tan Kee Gak - Perikatan  (MCA)
P087   Malacca Utara:  Abdul Ghani Ishak - Perikatan  (UMNO)
P088   Malacca Selatan:  Abdul Karim Abu - Perikatan  (UMNO)

Johor

Perikatan: 16

P089   Muar Dalam:  Abdul Aziz Ishak - Perikatan  (UMNO)
P090   Segamat Selatan:  Lee San Choon - Perikatan  (MCA)
P091   Muar Pantai:  Seah Teng Ngiab - Perikatan  (MCA)
P092   Muar Selatan:  Awang Hassan - Perikatan  (UMNO)
P093   Batu Pahat:   Soh Ah Teck - Perikatan  (MCA)
P094   Batu Pahat Dalam:  Syed Esa Alwee (Deputy Speaker) - Perikatan  (UMNO)
P095   Kluang Utara:  Tiah Eng Bee  - Perikatan  (MCA)
P096   Johore Tenggara:  Syed Jaafar Albar  - Perikatan  (UMNO)
P097   Pontian Utara:  Sardon Jubir - Perikatan (UMNO)
P098   Pontian Selatan:  Ali Ahmad - Perikatan  (UMNO)
P099   Kluang Selatan:  Chan Chong Wen - Perikatan  (MCA)
P100   Johore Bahru Timor:  Fatimah Abdul Majid - Perikatan  (UMNO)
P101   Johore Bahru Barat:  Rahmat Daud - Perikatan  (UMNO)
P102   Johore Timor:  Ismail Abdul Rahman  - Perikatan  (UMNO)
P103   Segamat Utara:  Abdullah Mohd Salleh  - Perikatan  (UMNO) - meninggal dunia dan digantikan oleh Musa Hitam mulai 19 Okt 1968[N 10] - Perikatan  (UMNO)
P104   Muar Utara:  Ahmad Arshad - Perikatan  (UMNO)

Appointed and nominated members by state
Unless noted otherwise, the MPs served the entire term of the parliament (from 18 May 1964 until 20 March 1969).

Singapura

(Ahli Parlimen Singapura tamat pada 9 Ogos 1965 apabila Singapura keluar dari Persekutuan Malaysia)

15 kerusi

Abdul Rahim Ishak - PAP (dilantik menjadi Presiden Singapura pada 9 August 1965            PAP
Chia Thye Poh- Barisan Sosialis

Edmund William Barker -  PAP
Goh Keng Swee-  PAP
Ho See Beng- PAP
Jek Yeun Thong-  PAP
Kow Kee Seng-  Barisan Sosialis
Lee Kuan Yew -  PAP
Lim Huan Boon- Barisan Sosialis
Lim Kim San - PAP
Ong Pang Boon -  PAP
Othman Wok -  PAP
S. Rajaratnam -  PAP
Toh Chin Chye -  PAP
Wee Toon Boon - PAP
Yong Nyuk Lin - PAP

Sabah

16 kerusi

Abdul Rashid Jais  
Aliuddin Harun (sehingga 11 Dis 1967)
Amadeus Mathew Leong 
Donald Aloysius Marmaduke Stephens (sehingga 2 Nov 1965)
Francis Chia Nyuk Tong  
Ganie Gilong
Ganing Jangkat 
Joe Manjaji  
John Ondu Majakil (mulai 21 Mac 1966)
Khoo Siak Chiew (sehingga 10 Mei 1966) 
Mohamed Dara Langpad
Mohd. Arif Salleh  
Pengiran Tahir Pengiran Petra  
Peter Lo Sui Yin      
Rafael Ancheta (mulai 18 Jan 1968)      
S. Fazul Rahman    
Stanley Ho Ngun Khiu      
Yeh Pao Tze 

Sarawak

24 kerusi

Abang Othman Abang Moasili (sehingga 24 Sep 1965)
Abdul Rahman Ya'kub     
Abdul Taib Mahmud (mulai 18 Jan 1968)     
Ajibah Abol 
Banyang Janting    
Chia Chin Shin       
Dagok Randen (mulai 10 Nov 1965)
Edmund Langgu Saga      
Edwin Tangkun      
Francis Umpau Empam (sehingga 1 Okt 1965)
Ikhwan Zaini (sehingga 7 Dis 1967)
Jinggut Attan          
Jonathan Bangau Renang
Jugah Barieng        
Kadam Kiai (sehingga 1968)
Khoo Peng Loong   
Ling Beng Siew      
Muhammad Su'aut Muhd. Tahir
Ong Kee Hui           
Sandom Nyuak (sehingga 12 Dis 1967)
Sim Boon Liang      
Sng Chin Joo           
Stephen Yong Kuet Tze    
Tama Weng Tinggang Wan (mulai 6 Jul 1964) 
Tan Tsak Yu 
Thomas Kana (mulai 10 Nov 1965)
Wan Abdul Rahman Tuanku Bujang     
Wan Alwi Tuanku Ibrahim (mulai 18 Jan1968)   

Notes

N 1. Nik Abdul Aziz was elected to Parliament in the Kelantan Hilir by-election, 1967 following the death of Ahmad Abdullah.
N 2. Abu Bakar was elected to Parliament in the Bachok by-election, 1964 following the death of Zulkiflee Muhammad.
N 3. Tengku Zaid was elected to Parliament in the Pasir Mas Hulu by-election, 1967 following the death of Abdul Samad Gul Ahmad Mianji.
N 4. Snawi was elected to Parliament in the Seberang Selatan by-election, 1964 following the death of Mohamed Noordin Mastan.
N 5. Lim Kean Siew tendered his resignation as Member of Parliament for Dato' Kramat on 1 January 1969.
N 6. Sulaiman was elected to Parliament in the Krian Laut by-election, 1966 following the death of Abdul Rauf Abdul Rahman.
N 7. Chew was elected to Parliament in the Bruas by-election, 1966 following the death of Yeoh Tat Beng.
N 8. Hamzah was elected to Parliament in the Raub by-election, 1967 following the death of Hussein Hassan.
N 9. Mohamed was elected to Parliament in the Kuantan by-election, 1968 following the death of Abdul Rahman Talib.
N 10. Musa was elected to Parliament in the Segamat Utara by-election, 1968 following the death of Abdullah Mohd Salleh.

References

Arkib Senarai Ahli Dewan Rakyat Parlimen 2 http://www.parlimen.gov.my/ahli-dewan.html?uweb=dr&arkib=yes&vol=2
Abdullah, Z. G., Adnan, H. N., & Lee, K. H. (1997). Malaysia, tokoh dulu dan kini = Malaysian personalities, past and present. Kuala Lumpur, Malaysia: Penerbit Universiti Malaya.
Anzagain Sdn. Bhd. (2004). Almanak keputusan pilihan raya umum: Parlimen & Dewan Undangan Negeri, 1959-1999. Shah Alam, Selangor: Anzagain.
Chin, U.-H. (1996). Chinese politics in Sarawak: A study of the Sarawak United People's Party. Kuala Lumpur: Oxford University Press.
Faisal, S. H. (2012). Domination and Contestation: Muslim Bumiputera Politics in Sarawak. Institute of Southeast Asian Studies.
Hussain, M. (1987). Membangun demokrasi: Pilihanraya di Malaysia. Kuala Lumpur: Karya Bistari.
Ibnu, H. (1993). PAS kuasai Malaysia?: 1950-2000 sejarah kebangkitan dan masa depan. Kuala Lumpur: GG Edar.
Surohanjaya Pilehanraya Malaysia. (1965). Penyata pilehanraya-pilehanraya umum parlimen (Dewan Ra'ayat) dan dewan-dewan negeri, tahun 1964 bagi negeri-negeri Tanah Melayu. Kuala Lumpur: Jabatan Chetak Kerajaan.




PARLIMEN KE 3


Ahli Dewan Rakyat Parlimen Ketiga Malaysia
(20 February 1971 – 31 July 1974)

Ahli Dewan Rakyat: 144

YB Dao' Chik Muhammad Yusof bin Sheikh Abd Rahman
(25 Nov 1964 - 3 Nov 1974)

Ketua Kerajaan
Tun Abdul Razak bin Hussein

Ketua Pembangkang
Datuk Asri bin Hj Muda (hingga 17 Apr 1973)
Lim Kit Siang (mulai 1973)


PRU 2 Malaysia dilaksanakan pada 10 Mei 1969. Lanjutan dari Peristiwa 13 Mei 1969, Parlimen telah digantung sementara Malaysia ditadbir oleh Majlis Gerakan Negara (MAGERAN) sehingga dibubarkan pada 19 Feb 1971.

Sesi Persidangan

Pertama:  20 February 1971 – 11 February 1972
Kedua:   9 May 1972 – 31 January 1973
Ketiga: 17 April 1973 – 21 January 1974
Keempat: 15 April 1974 – 26 July 1974

Perlis

Perikatan: 2

P001   Perlis Utara: Othman Abdullah - Perikatan  (UMNO)
P002   Perlis Selatan:  Mokhtar Ismail - Perikatan (UMNO)

Kedah

Perikatan: 9
PAS: 3

P003   Jitra-Padang Terap:  Fatimah Hashim - Perikatan (UMNO)
P004   Kubang Pasu Barat:  Abu Bakar Umar- PAS
P005   Kota Star Utara:  Mawardi Lebai Teh- PAS
P006   Alor Star:  Lim Pee Hung - Perikatan  (MCA)
P007   Kuala Kedah: Tunku Abdul Rahman - Perikatan (UMNO)- MELETAK JAWATAN PADA 8 Dis 1972 digantikan oleh Senu Abdul Rahman mulai  20 Jan 1973 -  Perikatan (UMNO)
P008   Kota Star Selatan:  Yusof Rawa - PAS
P009   Kedah Tengah:  Khir Johari - Perikatan (UMNO)
P010   Jerai:  Hanafiah Hussain - Perikatan (UMNO)
P011   Baling:  Shafie Abdullah - Perikatan (UMNO)
P012   Sungei Patani: Azahari Md. Taib- Perikatan (UMNO)
P013   Kulim Utara:  Bibi Aishah Hamid Don - Perikatan (UMNO)
P014   Kulim-Bandar Bahru:  Tai Kuan Yang - Perikatan (MCA)

Kelantan

PAS: 6
Perikatan: 4

P015   Tumpat:  Abdul Aziz Omar - Perikatan (UMNO)
P016   Kelantan Hilir:  Nik Abdul Aziz Nik Mat - PAS
P017   Pasir Mas Hilir:  Muhammad Fakhruddin Abdullah- PAS
P018   Kota Bharu Hilir:  Tengku Ahmad Rithauddeen Tengku Ismail- Perikatan (UMNO)
P019   Bachok:  Mohd. Zain Abdullah - PAS
P020   Kota Bharu Hulu:  Mohamad Asri Muda - PAS
P021   Pasir Mas Hulu:  Tengku Zaid Tengku Ahmad - PAS
P022   Pasir Puteh:  Wan Sulaiman Ibrahim-  PAS
P023   Tanah Merah:  Mohamed Yaacob- Perikatan (UMNO)
P024   Ulu Kelantan:  Nik Ahmad Kamil Nik Mahmud (Timbalan Speaker) - Perikatan (UMNO)

Terengganu

Perikatan: 4
PAS: 2

P025   Besut:  Hussain Sulaiman- Perikatan(UMNO)
P026   Kuala Trengganu Utara:  Wan Abdul Kadir Ismail- Perikatan (UMNO)
P027   Kuala Trengganu Selatan: Mohd. Daud Abdul Samad- PAS
P028   Dungun:  Abdul Wahab Yunus - PAS
P029   Kemaman:  Wan Mokhtar Ahmad - Perikatan(UMNO)
P030   Trengganu Tengah:  Engku Muhsein Abdul Kadir - Perikatan (UMNO)

Penang

Gerakan: 5
Perikatan: 2
DAP: 1

P031   Bagan:  Tan Cheng Bee- Perikatan (MCA)
P032   Seberang Tengah:  Mustapha Hussain-  Gerakan
P033   Seberang Selatan:  Veerappen Veerathan- Gerakan
P034   Penang Utara:   Peter Paul Dason-  DAP
P035   Penang Selatan:  Thomas Gabriel Selvaraj- Gerakan
P036   Tanjong:  Lim Chong Eu - Gerakan
P037   Dato' Krama:  V. David - Gerakan
P038   Seberang Utara:  Ahmad Saaid - Perikatan (UMNO)

Perak

Perikatan: 9
DAP: 5
PPP: 4
Gerakan: 1
PAS: 1

P039   Ulu Perak:   Mohamed Nor Mohd Dahan- Perikatan (UMNO)
P040   Krian Laut:  Sulaiman Taib- Perikatan (UMNO)
P041   Krian Darat:  Ramli Omar- Perikatan (UMNO)
P042   Larut Utara:  Tajudin Ali - Perikatan (UMNO)
P043   Larut Selatan:  Ng Hoe Hun-  Gerakan
P044   Bruas:  Su Liang Yu-  PPP
P045   Sitiawan:   Richard Ho Ung Hun-  DAP
P046   Sungei Siput: V. T. Sambanthan- Perikatan (MIC)
P047   Kuala Kangsar:  Mohamed Ghazali Jawi  - Perikatan  (UMNO)
P048   Parit:  Hashim Gera- PAS
P049   Ulu Kinta:  Chan Yoon Onn-  PPP
P050   Ipoh:  R. C. Mahadeva Rayan-  PPP
P051   Menglembu S. P. Seenivasagam-  PPP
P052   Batu Gajah   Lim Cho Hock-  DAP
P053   Kampar:  Fan Yew Teng-  DAP
P054   Hilir Perak:  Ahmad Damanhuri Abdul Wahab - Perikatan  (UMNO)
P055   Telok Anson:  Chan Fu King-  DAP
P056   Bagan Datoh:  Sulaiman Bulon - Perikatan (UMNO)
P057   Batang Padang:  Loh Jee Mee- DAP
P058   Tanjong Malim:  Lee Seck Fun - Perikatan  (MCA)

Pahang

Perikatan: 6

P059   Raub:  Hamzah Abu Samah - Perikatan  (UMNO)
P060   Bentong:  Chan Siang Sun  - Perikatan  (MCA)
P061   Kuantan:  Mohamed Taib - Perikatan (UMNO)
P062   Pekan:  Abdul Razak Hussein - Perikatan (UMNO)
P063   Temerloh:  Mohamed Yusof Mahmud  - Perikatan  (UMNO)
P064   Lipis:  Abdul Razak Hussin - Perikatan  (UMNO) - meletak jawatan dan digantikan oleh Ghazali Shafie mulai 8 April 1972[N 2] - Perikatan  (UMNO)

Selangor

Perikatan: 9
DAP: 3
Gerakan: 2

P065   Kuala Selangor:  Raja Nong Chik Raja Ishak- Perikatan  (UMNO)
P066   Batu:  Tan Chee Khoon-  Gerakan
P067   Kapar:  Hamzah Alang - Perikatan (UMNO) - meninggal dunia pada 1 Mac 1970 dan digantikan oleh Mohd. Tahir Abdul Manan mulai 3 April 1971[N 3] - Perikatan (UMNO)
P068   Rawang:  Tunku Abdullah Tuanku Abdul Rahman- Perikatan  (UMNO)
P069   Langat:  Shariff Ahmad  - Perikatan (UMNO)
P070   Setapak: Walter Loh Poh- DAP
P072   Bukit Bintan:  Yeoh Teck Chye- Gerakan
P073   Damansara:  Hor Cheok Foon- DAP
P074   Klang:  V. Manickavasagam - Perikatan (MIC)
P075   Kuala Langa:  Mohd. Tahir Abdul Majid - Perikatan (UMNO)
P076   Sepang:  Lee Siok Yew- Perikatan  (MCA)
P077   Sabak Bernam: Mustapha Abdul Jabar - Perikatan  (UMNO)
P078   Ulu Selango:  Khaw Kai Boh - Perikatan  (MCA) -meninggal dunia dan digantikan oleh Michael Chen Wing Sum mulai 3 Jun 1972[N 4] - Perikatan  (MCA)

Negri Sembilan

Perikatan: 3
DAP: 3

P079   Kuala Pilah:  Abdul Samad Idris - Perikatan  (UMNO)
P080   Seremban Timor:  Chen Man Hin- DAP
P081   Rembau-Tampin:  Sulaiman Mohamed Attas - Perikatan  (UMNO) meninggal dunia dan digantikan oleh Mokhtar Hashim mulai 8 Jul 1972[N 5 - Perikatan (UMNO)
P082   Port Dickson:  Soorian Arjunan-  DAP
P083   Jelebu-Jempol:  Mohamed Ujang - Perikatan  (UMNO)
P084   Seremban Barat:  Sinnathamby Seevaratnam- DAP

Melaka

Perikatan: 3
DAP: 1

P085   Malacca Tengah:  Tan Siew Sin - Perikatan  (MCA)
P086   Bandar Malacca:  Lim Kit Siang-  DAP
P087   Malacca Utara:  Abdul Ghafar Baba - Perikatan  (UMNO)
P088   Malacca Selatan:  Ahmad Ithnin (pengundian di P088 ditunda ke 30 Jan 1971[N 6] - Perikatan  (UMNO)

Johor

Perikatan: 16

P089   Muar Dalam:  Syed Nasir Ismail - Perikatan  (UMNO)
P090   Segamat Selatan:  Lee San Choon - Perikatan  (MCA)
P091   Muar Pantai:  Seah Teng Ngiab  - Perikatan  (MCA)
P092   Muar Selatan: Awang Hassan  - Perikatan  (UMNO)
P093   Batu Pahat:  Soh Ah Teck - Perikatan (MCA)
P094   Batu Pahat Dalam:  Fatimah Abdul Majid  - Perikatan  (UMNO)
P095   Kluang Utara:  Tiah Eng Bee - Perikatan  (MCA)
P096   Johore Tenggara:  Syed Jaafar Albar - Perikatan (UMNO)
P097   Pontian Utara:  Sardon Jubir - Perikatan (UMNO)
P098   Pontian Selatan: Ali Ahmad - Perikatan (UMNO)
P099   Kluang Selatan:  Chu Chee Peng - Perikatan (MCA)
P100   Johore Bahru Timor: Hussein Onn - Perikatan (UMNO)
P101   Johore Bahru Barat:  Mohamed Rahmat - Perikatan (UMNO)
P102   Johore Timor: Ismail Abdul Rahman - Perikatan  (UMNO)- meninggal dunia pada 2 Ogos 1973 dn digantikan oleh Abdul Rahman Sabri mulai 8 Sep 1973[N 7 - Perikatan (UMNO)
P103   Segamat Utara:  Musa Hitam - Perikatan  (UMNO)
P104   Muar Utara: Ahmad Arshad - Perikatan  (UMNO)

Sabah

USNO: 13
SCA: 3

P105   Marudu: Mustapha Harun-  USNO
P106   Banda: Baudi Unggut- USNO
P107   Kota Belud: Mohamad Said Keruak-  USNO
P108   Tuaran:  Buja Gumbilai- USNO
P109   Kota Kinabalu:  Pang Tet Tshung- SCA
P110   Penampang: James Stephen Tibok-  USNO
P111   Kimanis:  Pengiran Tahir Pengiran Petra-  USNO
P112   Labuan-Beaufor:  Chik Johari Ondu Majakil- USNO
P113   Sabah Dalam:  Mohamed Arif Salleh- USNO
P114   Sabah Selatan:  Abdul Rashid Jais-  USNO
P115   Kinabalu:  Abdul Ghani Gilong- USNO
P116   Sandakan:  Peter Lo Sui Yin-  SCA
P117   Labuk-Sugut:  Ajad Oyung- USNO
P118   Kinabatangan:  Pengiran Ahmad Pengiran Indar- USNO
P119   Darvel:  Mohd. Salleh Abdullah-  USNO
P120   Tawau:  Yeh Pao Tzu- SCA

Sarawak

SNAP: 9
BUMIPUTERA: 5
SUPP: 5
PESAKA: 2
SCA: 2
Bebas: 1

P121   Bau-Lundu:  Sinyium Mutit-  SUPP(meletak jawatan pada 3 Ogos 1971 dan digantikan oleh Joseph Valentine Cotter mulai 14 Okt 1971[N 8] - SUPP
P122   Bandar Kuching:  Ong Kee Hui -  SUPP
P123   Santubong:  Awang Wal Awang Ab-  BUMIPUTERA
P124   Samarahan:  Abdul Taib Mahmud-  BUMIPUTERA
P125   Padawan:  Stephen Yong Kuet Tze-  SUPP
P126   Serian:  Rahun Debak- SNAP
P127   Simunjan:  Bojeng Andot -  BUMIPUTERA
P128   Batang Lupar:  Edwin Tangkun-  SNAP
P129   Lubok Antu:  Jonathan Narwin Jinggong-  SNAP
P130   Betong:  Andrew Mara Walter Unja-   SNAP
P131   Saratok: Edmund Langgu Saga - SNAP
P132   Sarikei:  Chen Ko Ming-  SCA
P133   Payang:  Abdul Rahman Ya'kub-  BUMIPUTERA
P134   Bandar Sibu:  Khoo Peng Loong-  SUPP
P135   Rajang:  Tibuoh Rantai-  SUPP - meninggal dunia dan digantikan oleh Jawan Empaling mulai 12 Jan 1974[N 9] -  SUPP
P136   Mukah:  Latip Idris     BUMIPUTERA
P137   Julau:  Banyang Janting-  PESAKA
P138   Kanowit:  Joseph Unting Uman-  Bebas
P139   Kapit:  Abit Angkin-  SNAP
P140   Ulu Rajang:   Jugah Barieng-  PESAKA
P141   Bintulu:  Ting Ming Kiong     SCA
P142   Miri-Subis:   James Wong Kim Min-   SNAP
P143   Baram:   Luhat Wan-  SNAP
P144   Limbang-Lawas:   Awang Bungsu Abdullah-  SNAP

Notes

N 1. Senu Ab Rahman memenangi Pilihan Raya Kecil (PRK) Parlimen Kuala Kedah menggantikan YTM Tunku Abdul Rahman mengundurkan diri.
N 2. Ghazali Shafie memenangi PRK Parlimen Lipis dalam tahun 1972 menggantikan YB Dato' Abdul Razak Hussin meletak jawatan untuk memberi laluan kepada Ghazali.
N 3. Mohd. Tahir memenangi PRK Parlimen Kapar  menggantikan YB Dato' Hamzah Alang yang meninggal dunia.
N 4. Michael Chen memenangi kerusi Parlimen Ulu Selangor dalam PRK apabila penyandangnya Tan Sri Khaw Kai Boh meninggal dunia.
N 5. Mokhtar Hashim memenangi PRK kerusi Parlimen Rembau-Tampin apabila penyandangnya Sulaiman Mohamed Attas meninggal dunia.
N 6. Ahmad Ithnin memenangi PRK kerusi Parlimen Malacca Selatan apabila pemilihan bagi kawasan ini ditangguhkan semasa PRU 3 pada 10 Mei 1969.
N 7. Abdul Rahman Sabri telah memenangi PRK bagi kerusi Palimen Johore Timor apabila penyandangnya Tun Dr Ismail Abdul Rahman meninggal dunia.
N 8. Joseph Cotter memenangi PRK kerusi Parlimen Bau-Lundu apabila penyandangnya Sinyium Mutit meletak jawatan.
N 9.  Jawan Empaling memenangi PRK kerusi Parlimen Rajang apabila penyandangnya Tibouh Rantai meninggal dunia.

References

Arkib Senarai Ahli Dewan Rakyat Parlimen 3 http://www.parlimen.gov.my/ahli-dewan.html?uweb=dr&arkib=yes&vol=3
Abdullah, Z. G., Adnan, H. N., & Lee, K. H. (1997). Malaysia, tokoh dulu dan kini = Malaysian personalities, past and present. Kuala Lumpur, Malaysia: Penerbit Universiti Malaya.
Anzagain Sdn. Bhd. (2004). Almanak keputusan pilihan raya umum: Parlimen & Dewan Undangan Negeri, 1959-1999. Shah Alam, Selangor: Anzagain.
Chin, U.-H. (1996). Chinese politics in Sarawak: A study of the Sarawak United People's Party. Kuala Lumpur: Oxford University Press.
Faisal, S. H. (2012). Domination and Contestation: Muslim Bumiputera Politics in Sarawak. Institute of Southeast Asian Studies.
Hussain, M. (1987). Membangun demokrasi: Pilihanraya di Malaysia. Kuala Lumpur: Karya Bistari.
Ibnu, H. (1993). PAS kuasai Malaysia?: 1950-2000 sejarah kebangkitan dan masa depan. Kuala Lumpur: GG Edar.
Surohanjaya Pilehanraya Malaysia. (1972). Penyata pilehanraya umum Dewan Raʻayat dan Dewan Undangan Negeri bagi Negeri² Tanah Melayu, Sabah dan Sarawak, tahun 1969. Kuala Lumpur: Jabatan Chetak Kerajaan.

Vasil, R. K. (1972). The Malaysian general election of 1969. Singapore: Oxford University Press.


PARLIMEN KE 4

Ahli Dewan Rakyat Parlimen Keempat Malaysia
(4 Jun 1964 – 12 Jun 1978)

Ahli Dewan Rakyat: 154

Speaker
Tan Sri Nik Ahmad Kamil Nik Mahmood
 (4 Nov 1974 - 19 Dis 1977)

 Tan Sri Syed Nasir bin Ismail
(9 Jan 1978 -  6 Mac 1982

Ketua Kerajaan
YB Tun Abdul Razak bin Hussein (meninggal dunia pada 14 Jan 1976) 
YAB Dato Seri Hussein bin Onn (mulai 15 Jan 1976).

Ketua Pembangkang
YB Edmund Langgu anak Saga (hingga 4 Nov 1975)
YB Lim Kit Siang (mulai 5 Nov 1975)

Sesi Persidangan Parlimen

Sidang Pertama: 4 Nov 1974 – 19 Dis 1975
Sidang Kedua:  30 Mac 1976 – 27 Jan 1977
Sidang Ketiga:  21 Mac 1977 – 12 Jan 1978
Sidang Keempat:  20 Mac 1978 – 7 Apr 1978


Perlis

BN: 2

P001   Kangar:  Shaari Jusoh-  BN (UMNO)
P002   Arau:  Syed Hassan Syed Mohamed-  BN (UMNO)

Kedah

BN: 13

P003   Jerlun-Langkawi:  Syed Nahar Syed Sheh Shahabuddin-  BN (UMNO)
P004   Kubang Pasu:  Mahathir Mohamad - BN (UMNO)
P005   Padang Terap: Ahmad Shukri Abd. Shukor -  BN (PAS)
P006   Kuala Kedah:  Senu Abdul Rahman -  BN (UMNO)
P007   Alor Setar:  Oo Gin Sun-   BN (MCA)
P008   Kota Setar:  Abu Bakar Umar -  BN (PAS)
P009   Ulu Muda:  Yusof Rawa -  BN (PAS)
P010   Baling:  Shafie Abdullah-  BN (UMNO)
P011   Jerai:  Sanusi Junid -  BN (UMNO)
P012   Kuala Muda:  Khir Johari -  BN (UMNO)
P013   Sungei Patani:   Wan Zainab M. A. Bakar -  BN (UMNO)
P014   Padang Serai:  Lim Kiam Hoon -  BN (MCA)
P015   Kulim-Bandar Bahru:  Azahari Md. Taib-  BN (UMNO)

Kelantan

BN: 12

P016   Tumpat:  Tengku Noor Asiah Tengku Ahmad-   BN (UMNO)
P017   Pengkalan Chepa:  Nik Abdul Aziz Nik Mat    BN (PAS)
P018   Pasir Mas:  Tengku Zaid Tengku Ahmad-   BN (PAS)
P019   Kota Bharu: Tengku Ahmad Rithauddeen Tengku Ismail -  BN (UMNO)
P020   Bachok:  Mohd. Zain Abdullah-  BN (PAS)
P021   Rantau Panjang:  Zakaria Ismail-  BN (PAS)
P022   Nilam Puri :  Mohamad Asri Muda-  BN (PAS)
P023   Tanah Merah:   Mohamed Yaacob-   BN (UMNO)
P024   Machang:  Abdullah Ahmad -   BN (UMNO)
P025   Pasir Puteh:  Wan Sulaiman Ibrahim -   BN (PAS)
P026   Kuala Krai:  Mohd. Zahari Awang-  BN (PAS)
P027   Ulu Kelantan:  Tengku Razaleigh Hamzah -  BN (UMNO)

Trengganu

BN: 7

P028   Besut: Zakaria Abdul Rahman -  BN (UMNO)
P029   Ulu Nerus:  Lukman Abdul Kadir -  BN (PAS)
P030   Ulu Trengganu:  Engku Muhsein Abdul Kadir -  BN (UMNO)
P031   Kuala Nerus:  Nik Hassan Abdul Rahman- BN (UMNO)
P032   Kuala Trengganu:  Mustafa Ali-  BN (PAS)
P033   Dungun:  Abdul Wahab Yunus-  BN (PAS)
P034   Kemaman:  Wan Abdul Kadir Ismail -  BN (UMNO) digantikan oleh
Abdul Manan Othman mulai  May 1976[N 1] - BN (UMNO)

Penang

BN: 9

P035   Kepala Batas:   Mohamed Sopiee Sheikh Ibrahim- BN (UMNO)
P036   Mata Kuching:  Ling Liong Sik-  BN (MCA)
P037   Permatang Pauh:  Ariffin Md Daud-  BN (UMNO)
P038   Bukit Mertajam:  Tan Cheng Bee-  BN (MCA)
P039   Nibong Tebal:  Goh Cheng Teik-  BN (Gerakan)
P040   Balik Pulau:   Shamsuri Md. Salleh-  BN (UMNO)
P041   Bukit Bendera:  Albert Mah-   BN (MCA)
P042   Tanjong:  Lim Chong Eu- BN (Gerakan)
P043   Jelutong:  Rasiah Rajasingam-  BN (Gerakan)

Perak

BN: 17
DAP: 4

P044   Gerik: Shamsuddin Din-   BN (UMNO)
P045   Larut:  Kamaruddin Mohamed Isa-   BN (UMNO)
P046   Parit Buntar:  Sulaiman Taib-  BN (UMNO)
P047   Bagan Serai: Ramli Omar- BN (UMNO)
P048   Sungei Sipu:  Samy Vellu-  BN (MIC)
P049   Taiping:  Paul Leong Khee Seong-  BN (Gerakan)
P050   Matang:  Hashim Ghazali-  BN (UMNO)
P051   Padang Rengas:  Abdul Aziz Yeop-   BN (UMNO)
P052   Kuala Kangsar:  Oon Zariah Abu Bakar-  BN (UMNO)
P053   Kinta:  Ngan Siong Hin-  DAP
P054   Ipoh: Lim Cho Hock-  DAP
P055   Menglembu: Fan Yew Teng-   DAP
P056   Bruas:  Su Liang Yu  BN (PPP)
P057   Parit:  Mohd. Bakri Abdul Rais-  BN (UMNO)
P058   Batu Gajah:  Chian Heng Kai-  DAP
P059   Batang Padang:  Azharul Abidin Abdul Rahim-  BN (UMNO)
P060   Lumut:  Richard Ho Ung Hun-  BN (MCA)
P061   Hilir Perak:  Abu Bakar Arshad-  BN (UMNO)
P062   Telok Anson: Au How Cheon-  BN (Gerakan)
P063   Tanjong Malim:  Mak Hon Kam-  BN (MCA)
P064   Bagan Datok:  Hassan Adli Arshad-  BN (PAS)

Pahang

BN: 8

P065   Lipis:  Ghazali Shafie-  BN (UMNO)
P066   Jerantut:  Shariff Ahmad-  BN (UMNO)
P067   Kuantan:  Mohd Ali M. Shariff-  BN (UMNO)
P068   Raub:  Abdullah Majid-   BN (UMNO)
P069   Maran:  Hishamuddin Yahaya-   BN (UMNO)
P070   Bentong:  Chan Siang Sun-   BN (MCA)
P071   Pekan Abdul Razak Hussein -  BN (UMNO), digantikan oleh Mohd Najib Razak
mulai 21 Feb 1976[N 2]-  BN (UMNO)
P072   Temerloh:  Hamzah Abu Samah-  BN (UMNO)

Selangor

BN: 10
DAP: 1

P073   Sabak Bernam:   Mustapha Abdul Jabar-   BN (UMNO)
P074   Tanjong Karang:  Jamil Ishak-  BN (UMNO)
P075   Ulu Selangor:  Michael Chen Wing Sum-  BN (MCA)
P076   Kuala Selangor:  Raja Nasron Raja Ishak-  BN (UMNO)
P077   Selayang:  Walter Loh Poh Khan-  BN (MCA) digantikan oleh Rosemary Chow Poh Kheng mulai 14 Jun 1975[N 3]-  BN (MCA)
P078   Ulu Langat:   Lee Siok Yew-    BN (MCA)
P079   Pelabuhan Kelang:  V. Manickavasagam-   BN (MIC)
P080   Shah Alam:  Lew Sip Hon-  BN (MCA)
P081   Petaling:  Oh Keng Seng-  DAP
P082   Kuala Langat:  Aishah Ghani -   BN (UMNO)
P083   Sepang:  Suhaimi Kamaruddin-  BN (UMNO)

WIlayah Persekutuan Kuala Lumpur

BN: 2
DAP: 2
Pekemas: 1

P084   Setapak:  Mohd. Idris Ibrahim-   BN (UMNO)
P085   Damansara:  Subramaniam Sinniah-  BN (MIC)
P086   Kuala Lumpur Bandar:  Lee Lam Thye-   DAP
P087   Kepong:   Tan Chee Khoon-  Pekemas
P088   Sungei Besi:  Farn Seong Than-  DAP

Negeri Sembilan

BN: 5
DAP: 1

P089   Jelebu:   Rais Yatim- BN (UMNO)
P090   Mantin:  Lee Boon Peng- BN (MCA)
P091   Seremban:  Chen Man Hin-  DAP
P092   Kuala Pilah:  Abdul Samad Idris-  BN (UMNO)
P093   Telok Kemang:  K. Pathmanaban-  BN (MIC)
P094   Tampin:  Mokhtar Hashim-   BN (UMNO)

Melaka

BN: 3
DAP: 1

P095   Alor Gajah:  Ghafar Baba-  BN (UMNO)
P096   Jasin:  Ahmad Ithnin-  BN (UMNO)
P097   Batu Berendam:  Chong Hon Nyan-  BN (MCA)
P098   Kota Melaka:  Lim Kit Siang-  DAP

Johor

BN: 16

P099   Johore Bahru:  Jaafar Hamzah-  BN (UMNO)
P100   Pulai:  Mohamed Rahmat-  BN (UMNO)
P101   Tenggaroh:  Abdul Kadir Yusuf-  BN (UMNO)
P102   Panti:  Syed Jaafar Albar - BN(UMNO) hingga 14 Jan 1977, digantikan oleh Saadun Muhammad Noh mulai 24 Feb 1977[N 4] - BN (UMNO)
P103   Muar:  Neo Yee Pan-   BN (MCA)
P104   Pagoh:  Syed Nasir Ismail (Deputy Speaker)-  BN (UMNO)
P105   Pontian: Ali Ahmad hingga 4 Dis 1977 -  BN (UMNO), digantikan oleh Ikhwan Nasir
mulai 28 Jan 1978[N 5]-  BN (UMNO)
P106   Batu Pahat:   Abdul Jalal Abu Bakar      BN (UMNO)
P107   Renggam: Chin Hon Ngian-  BN (MCA)
P108   Kluang:  Loh Fook Yen-  BN (MCA)
P109   Semerah:  Fatimah Abdul Majid-  BN (UMNO)
P110   Sri Gading:  Hussein Onn -  BN (UMNO)
P111   Ayer Hitam:  Hee Tien Lai-  BN (MCA)
P112   Ledang:  Embong Yahya-  BN (UMNO)
P113   Segamat:  Lee San Choon-  BN (MCA)
P114   Labis:  Musa Hitam-  BN (UMNO)

Sabah

BN: 16

P115   Marudu:  Mustapha Harun-   BN (USNO)
P116   Bandau:  Madina Unggut-  BN (USNO)
P117   Kota Belud: Mohamed Said Keruak - BN (USNO)
P118   Labuk-Sugut:  Ajad Oyung-  BN (USNO)
P119   Tuaran:   Buja Gumbilai - BN (USNO)
P120   Kinabalu:    Abdul Ghani Gilong - BN (USNO)
P121   Gaya:  Peter Lo Sui Yin - BN (SCA)
P122   Penampang:  James Stephen Tibok -  BN (USNO)
P123   Sandakan:   Peter Lim Pui Ho-  BN (SCA)
P124   Kinabatangan:  Pengiran Ahmad Pengiran Indar - BN (USNO)
P125   Kimanis:  Pengiran Tahir Pengiran Petra - BN (USNO). Digantikan oleh Pengiran Aliuddin Pengiran Tahirmulai 29 Jan 1977[N 6] - Bebas
P126   Hilir Padas:  Mohammad Taufeck Asneh- BN (USNO)
P127   Keningau:   Stephen Robert Evans sehingga 1 Jun 1977 - BN (USNO)
Harris Salleh mulai 30 Jul 1977[N 7] - BN (BERJAYA)
P128   Silam:  Mohd. Salleh Abdullah - BN (USNO)
P129   Ulu Padas: Abdul Rashid Jais - BN (USNO)
P130   Tawau: Alex Pang Sui Chee- BN (SCA)

Sarawak

BN: 15
SNAP: 9

P131   Bau-Lundu:  Patrick Uren-  SNAP
P132   Bandar Kuching:  Ong Kee Hui -  BN (SUPP)
P133   Santubong:  Sulaiman Daud-  BN (PBB)
P134   Samarahan:  Abdul Taib Mahmud-  BN (PBB)
P135   Padawan:   Stephen Yong Kuet Tze-   BN (SUPP)
P136   Serian:  Richard Damping Laki-  BN (SUPP)
P137   Simunjan:  Hadadak D. Pasauk-  BN (PBB)
P138   Batang Lupar:  Edwin Tangkun-   SNAP
P139   Lubok Antu:  Jonathan Narwin Jinggong-  SNAP
P140   Betong:  Wairy Leben Kato-  BN (PBB)
P141   Saratok:  Edmund Langgu Sag-  SNAP
P142   Sarikei:  Chieng Tiong Kai -  BN (SUPP)
P143   Payang:   Abdul Rahman Ya'kub-   BN (PBB)
P144   Bandar Sibu:  Wee Ho Soon-    BN (SUPP)
P145   Rajang:  Jawan Empaling-   BN (SUPP)
P146   Mukah:  Latip Idris-  BN (PBB)
P147   Julau:  Thomas Salang Siden-   SNAP
P148   Kanowit:  Leo Moggie Irok-  SNAP
P149   Kapit:  Abit Angkin-  BN (PBB)
P150   Ulu Rajang:  Sibat Miyut Tagong-    SNAP
P151   Bintulu:  Ting Ling Kiew-   SNAP
P152   Miri-Subis:  Yang Siew Siang-  BN (SUPP)
P153   Baram:   Luhat Wan-  SNAP
P154   Limbang-Lawas:   Racha Umong-  BN (PBB)


Notes

N 1. Abdul Manan Osman memenangi PRK Parlimen Kemaman apabila penyandangnya Dato' Wan Abdul Kadir Ismail meninggal dunia.
N 2. Mohd Najib Razak memenangi PRK Parlimen Pekan apabila penyandangnya Tun Abdul Razak Hussein meninggal dunia.
N 3. Chow Poh Kheng memenangi PRK Parlimen Selayang apabila penyandang nya Walter Loh Poh Khan meninggal dunia.
N 4. Saadun Noh memenangi PRK Parlimen Panti apabila penyandangnya Tan Sri Syed Jaafar Albar meninggal dunia.
N 5. Ikhwan Nasir memenangi PRK Parlimen Pontian apabila penyandangnya Dato' Ali Ahmad meninggal dunia dalam nahas pesawat terbang.
N 6. Pengiran Aliuddin memenangi PRK Parlimen Kimanis apabila penyandangnya Pengiran Tahir Pengiran Petra meninggal dunia.
N 7. Harris Salleh memenangi PRK Parlimen Keningau apabila penyandangnya Datuk Stephen Robert Evans meletak jawatan.


References

Arkib Senarai Ahli Dewan Rakyat Parlimen 4 http://www.parlimen.gov.my/ahli-dewan.html?uweb=dr&arkib=yes&vol=4
Abdullah, Z. G., Adnan, H. N., & Lee, K. H. (1997). Malaysia, tokoh dulu dan kini = Malaysian personalities, past and present. Kuala Lumpur, Malaysia: Penerbit Universiti Malaya.
Anzagain Sdn. Bhd. (2004). Almanak keputusan pilihan raya umum: Parlimen & Dewan Undangan Negeri, 1959-1999. Shah Alam, Selangor: Anzagain.
Chin, U.-H. (1996). Chinese politics in Sarawak: A study of the Sarawak United People's Party. Kuala Lumpur: Oxford University Press.
Faisal, S. H. (2012). Domination and Contestation: Muslim Bumiputera Politics in Sarawak. Institute of Southeast Asian Studies.
Hussain, M. (1987). Membangun demokrasi: Pilihanraya di Malaysia. Kuala Lumpur: Karya Bistari.
Ibnu, H. (1993). PAS kuasai Malaysia?: 1950-2000 sejarah kebangkitan dan masa depan. Kuala Lumpur: GG Edar.
Suruhanjaya Pilihanraya Malaysia. (1975). Penyata pilihanraya umum Dewan Rakyat dan Dewan Undangan Negeri bagi negeri-negeri Tanah Melayu dan Sarawak, tahun 1974. Kuala Lumpur: Jabatan Cetak Kerajaan.



No comments:

Post a Comment