Tuesday, July 28, 2015

M 163 TIMBALAN PM KE 11 MALAYSIA

TPM MALAYSIA KE 11


Pada  28 Julai 2015, PM Dato' Sri Mohd Najib telah membuat rombakan pertama dalam Jemaah Menteri pimpinannya sejak PRU13.

Kandungan paling penting (telah dijangka) dalam rombakan tersebut adalah penyingkiran Timbalannya (TPM), Tan Sri Mukhyiddin Mohd Yassin. Mukhyiddin juga dilucutkan dari jawatan Menteri Pelajaran. Rombakan ini mengangkat Menteri Dalam Negeri, Dato' Seri Ahmad Zahid bin Hamidi diangkat menjadi TPM.
.
 
 

Empat Menteri yang turut digugurkan bersama Mukhyiddin dalam barisan kabinet tersebut ialah:
  1. Dato' Seri Hj Shapie bin Hj Apdal (Pembangunan Luar Bandar)
  2. Dato' Seri G. Palanivell. (Sumber Asli)
  3. Dato' Seri Hassan bin Malek (Perdagangan Dalam Negeri)
  4. Datuk Dr Ewon bin Ebin (Sains Teknologi)
.
 
 
 
 


Seorang Timbalan Menteri digugurkan iaitu Datuk Abd Rahim bin Bakri (Pertahanan)


 

Manakala beberapa Menteri baru dilantik, sama ada bekas Menteri yang dilantik semula, Timbalan Menteri yang dinaikkan pangkat atau muka baru, mereka ialah:
  1. Datuk Seri Azalina binti Othman Said (Menteri di JPM)
  2. Datuk Seri Mohd Salleh bin Tun Said (Menteri Komunikasi dan Multimedia)
  3. Dato Seri Ong Ka Chuan (Menteri MITI 2)
  4. Dato' Seri Mahadzir bin Khaled (Menteri Pendidikan)
  5. Dato' Dr Wan Junaidi bin Tuanku Jaafar (Menteri Sumber Asli)
  6. Datuk Wilfred Madius Tangau (Sains Teknologi dan Inovasi)
  7. Dato' Hamzah bin Zainuddin (Menteri Perdagangan Dalam Negeri)
  
Azalina, Mohd Salleh dan Ong K C

 
Mahadzir dan Wan Junaidi

  
W.Tangau dan Hamzah

Timbalan Menteri baru yang disenaraikan ialah:

  1. Senator Datuk Asyraf Wajidi bin Datuk Dusuki (JPM)
  2. Senator Chong Sin Woon (Pendidikan)
  3. Datuk Nur Jazlan bin Mohammad (Dalam Negeri)
  4. Tuan Masir anak Kujat (Dalam Negeri)
  5. Datuk Mas Ermieyati binti Samsudin (Pelancongan)
  6. Datuk Seri Reezal bin Naina Merican (Luar Negeri)
.
   
Asyaraf Wajdi, Chon S W dan Nur Jazlan

  
Masir Kujat dan Mas Ermieyati

Reezal Merican

Dengan perlantikan ini, Ahmad Zahid merupakan TPM Malaysia ke 11 sejak Malaysia mencapai kemerdekaan pada tahun 1957. Walaupun Malaysia kini mempunyai enam (6) orang PM, tetapi telah mempunyai 11 orang TPM. Berikut adalah senarai TPM Malaysia sejak merdeka.
  1. Almarhum Tun Abdul Razak bin Datuk Hussein (31 Ogos 1957 - 22 Sep 1970) - dilantik menjadi PM Kedua.
  2. Almarhum Tun Dr Ismail bin Datuk Abdul Rahman (22 Sep 1970 - 2 Ogos 1973) - meninggal dunia semasa dalam jawatan.
  3. Almarhum Dato' Hussein bin Dato' Sir Onn, kemudian Tun (13 Ogos 1973 - 14 Jan 1976) - dilantik menjadi PM Ketiga apabila Tun Razak meninggal dunia.
  4. Dato' Seri Dr Mahathir bin Mohammad, kemudian Tun (5 Mac 1976 - 15 Julai 1981) - dilantik menjadi PM keempat apabila Tun Hussein meletak jawatan.
  5. Dato' Musa bin Hitam, kemudian Tun (18 Julai 1981 - 16 Mac 1986) - meletak jawatan kerana perbezaan pendapat dengan PM.
  6. Almarhum Encik Abdul Ghaffar bin Baba, kemudian Tun - (10 Mei 1986 - 15 Okt 1993) - meletak jawatan kerana Anwar Ibrahim telah melanggar tradisi UMNO mencabar jawatan Timbalan Presiden dalam pemilihan parti.
  7. Datuk Seri Anwar bin Ibrahim (1 Dis 1993 - 2 Sep 1998) - dipecat kerana terlibat dalam kes rasuah dan jenayah seks serta dipecat keahlian dalam UMNO.
  8. Datuk Seri Abdullah bin Hj Ahmad, kemudian Tun (8 Jan 1999 - 31 Okt 2013) - dilantik menjadi PM ke 5 setelah Dato' Seri Dr Mahathir meletak jawatan.
  9. Dato' Sri Mohd Najib bin Tun Abd Razak (7 Jan 2004 - 3 April 2009). Dilantik menjadi PM ke 6 setelah Datuk Seri Abdullah meletak jawatan.
  10. Tan Sri Mukhyiddin bin Mohd Yassin (10 April 2009 - 28 Julai 2015) - disingkirkan dari jawatan kerana perbezaan pendapat dengan PM.
  11. Dato' Seri Dr Ahmad Zahid bin Hamidi (28 Jul 2015 - kini)
Dari jumlah 11 TPM yang pernah dilantik di atas, empat darinya adalah dari Johor Darul Taazim, tetapi hanya seorang dari empat tersebut yang berakhir dengan jawatan PM, iaitu almarhum Tun Hussein Onn.

Rekod: Negeri asal bagi senarai TPM Malaysia adalah: Johor (4), Pahang (2), Pulau Pinang (2), Kedah (1), Melaka (1), Perak (1)


Senarai Terkini Nama Menteri Kabinet Malaysia
(Dikemaskini 28 Julai 2015, berkuatkuasa 29 Julai 2015)

Perdana Menteri
Dato' Sri Mohd. Najib Tun Haji Abdul Razak
Timbalan Perdana Menteri
Dato' Seri Dr. Ahmad Zahid Hamidi
Menteri di Jabatan Perdana Menteri

Menteri di JPM:
Mejar Jeneral Dato' Seri Jamil Khir Baharom (B)
Senator Dato' Sri Idris Jala
Tan Sri Datuk Seri Panglima Joseph Kurup
Datuk Joseph Entulu Anak Belaun
Dato' Seri Dr. Shahidan Kassim
Dato’ Mah Siew Keong
Senator Datuk Paul Low Seng Kuan
Puan Hajah Nancy Haji Shukri
Senator Dato' Sri Abdul Wahid Omar
Datuk Ir. Dr. Wee Ka Siong
Datuk Seri Azalina Othman Said

Timbalan Menteri di JPM:
Dato' Razali Ibrahim
Senator Datuk Asyraf Wajdi Dusuki

Kementerian Kewangan
Menteri I: Dato' Sri Mohd. Najib Tun Haji Abdul Razak
Menteri II: Dato' Seri Ahmad Husni Mohamad Hanadzlah
Timbalan Menteri: Datuk Chua Tee Yong
Timbalan Menteri: Datuk Johari Abd Ghani

Kementerian Pendidikan
Menteri: Dato' Seri Mahdzir Khalid
Timbalan Menteri: Tuan P. Kamalanathan A/l P. Panchanathan
Timbalan Menteri: Senator Chong Sin Woon

Kementerian Pengajian Tinggi
Menteri: Dato' Seri Haji Idris Jusoh
Timbalan Menteri: Datuk Yap Kain Ching @ Mary Yap Ken Jin

Kementerian Dalam Negeri
Menteri:  Dato' Seri Dr. Ahmad Zahid Hamidi
Timbalan Menteri: Datuk Nur Jazlan Mohamed
Timbalan Menteri: Tuan Masir Anak Kujat

Kementerian Komunikasi dan Multimedia
Menteri: Datuk Seri Panglima Dr Salleh Said Keruak
Timbalan Menteri: Dato' Jailani Johari

Kementerian Kemajuan Luar Bandar dan Wilayah
Menteri: Dato' Sri Ismail Sabri Yaakob
Timbalan Menteri: Datuk Alexander Nanta Linggi

Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan Industri
Menteri I: Dato' Sri Mustapa Mohamed
Menteri II: Datuk Seri Ong Ka Chuan
Timbalan Menteri: Senator Dato' Lee Chee Leong
Timbalan Menteri: Datuk Haji Ahmad Haji Maslan

Kementerian Tenaga, Teknologi Hijau dan Air
Menteri: Datuk Seri Panglima Dr. Maximus Johnity Ongkili
Timbalan Menteri: Dato’ Sri Dr. James Dawos Mamit

Kementerian Sumber Asli dan Alam Sekitar
Menteri: Datuk Dr. Wan Junaidi Tuanku Jaafar
Timbalan Menteri: Datuk Ir. Haji Hamim Samuri

Kementerian Pengangkutan
Menteri: Dato’ Sri Liow Tiong Lai
Timbalan Menteri: Datuk Ab. Aziz Kaprawi

Kementerian Pelancongan dan Kebudayaan
Menteri: Dato' Seri Mohamed Nazri Abdul Aziz
Timbalan Menteri: Datuk Mas Ermieyati Samsudin

Kementerian Pertanian dan Industri Asas Tani
Menteri: Dato' Sri Ahmad Shabery Cheek 
Timbalan Menteri: Dato' Haji Tajuddin Abdul Rahman

Kementerian Pertahanan
Menteri: Dato' Seri Hishammuddin Tun Hussein
Timbalan Menteri: Datuk Wira Mohd Johari Baharum

Kementerian Kerja Raya
Menteri: Datuk Haji Fadillah Yusof
Timbalan Menteri: Datuk Rosnah Haji Abdul Rashid Shirlin

Kementerian Kesihatan
Menteri: Datuk Seri Dr. S. Subramaniam
Timbalan Menteri: Dato' Seri Dr. Hilmi Yahaya

Kementerian Belia dan Sukan
Menteri: Encik Khairy Jamaluddin Abu Bakar
Timbalan Menteri: Datuk Saravanan A/l Murugan

Kementerian Sumber Manusia
Menteri: Dato' Sri Richard Riot Anak Jaem
Timbalan Menteri: Dato' Sri Haji Ismail Haji Abd. Muttalib

Kementerian Perdagangan Dalam Negeri, Koperasi dan Kepenggunaan
Menteri: Dato' Hamzah Zainudin
Timbalan Menteri: Senator Dato' Paduka Ahmad Bashah Md Hanipah

Kementerian Pembangunan Wanita, Keluarga dan Masyarakat
Menteri: Dato' Sri Hajah Rohani Haji Abdul Karim
Timbalan Menteri: Datuk Hajah Azizah Datuk Seri Panglima Mohd Dun
Timbalan Menteri: Senator Datin Paduka Chew Mei Fun

Kementerian Luar Negeri
Menteri: Dato’ Sri Anifah Aman
Timbalan Menteri: Datuk Seri Reezal Merican Naina Merican

Kementerian Kesejahteraan Bandar, Perumahan dan Kerajaan Tempatan
Menteri: Datuk Abdul Rahman Dahlan
Timbalan Menteri: Datuk Halimah Mohd Sadique

Kementerian Sains, Teknologi dan Inovasi
Menteri: Datuk Wilfred Madius Tangau
Timbalan Menteri: Datuk Dr. Abu Bakar Mohamad Diah

Kementerian Perusahaan Perladangan dan Komoditi
Menteri: Datuk Amar Douglas Uggah Embas
Timbalan Menteri: Dato' Noriah Kasnon

Kementerian Wilayah Persekutuan
Menteri: Datuk Seri Tengku Adnan Tengku Mansor
Timbalan Menteri: Senator Dato' Dr. Loga Bala Mohan A/l Jaganathan






1 comment:

  1. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete