Monday, February 2, 2015

M 006 MANTAN MENTERI-MENTERI MALAYSIA


Image result for assalamualaikum jawi
  KEMENTERIAN & MENTERI MALAYSIA 



KETUA MENTERI PERSEKUTUAN TANAH MELAYU
Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj ibni almarhum Sultan Abdul Hamid Halim Shah (4 Ogos 1955- 28 Ogos 1957)

PERDANA MENTERI PERSEKUTUAN TANAH MELAYU/MALAYSIA

Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj* (28 Ogos 1957- 22 Sep 1970)- almarhum
Tun Abdul Razak bin Hussein* (Pemangku- 15 Apr 1959 – 20 Ogos1959)- almarhum
Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj* (20 Ogos 1959 - 22 Sep 1970)- almarhum
Tun Abdul Razak bin Hussein* (22 Sep 1970- 14 Jan1976)- almarhum
Dato Hussein Onn (Tun)* (14 Jan 1976- 16 Julai 1981)- almarhum
Dato Seri Dr Mahathir bin Mohamad (Tun)* (16 Jul 1981- 31 Okt 2003)
Dato Seri Abdullah Ahmad Badawi (Tun)* (31 Okt  2003- 8 Apr 09)
Dato' Sri Mohd Najib bin Tun Abdul Razak (8 Apr 2009 - kini)
* The detail about our PM can be read under TAJUK 12.

TIMBALAN PERDANA MENTERI MALAYSIA

Tun Abd Razak Hussein (1957- 21 Sep 1970) - almarhum
Tun Dr Ismail bin Abd Rahman* (22 Sep 1970- 2 Ogos 1973) - almarhum
Dato Hussein Onn (Tun) (Sep1973-  Jan1976) - almarhum
Dato Seri Dr Mahathir bin Mohamad (Tun) (Feb 1976- Jul 1981)
Dato Musa Hitam (Tun) (Jul 1981-1986)
Encik Abdul Ghaffar bin Baba (Tun) (1986-1993) - almarhum
Dato Seri Anwar bin Ibrahim (1993- Sep1998)
Dato Seri Abdullah bin Ahmad Badawi (Okt1998- Okt 2003)
Dato Sri Mohd Najib bin Abdul Razak (Jan 2004 – 8 Apr 09)
Tan Sri Mukhyiddin bin Mohd Yassin (8 Apr 09 – 9 Ogos 15)
Dato Seri Dr Ahmad Zahid bin Hamidi (9 Ogos 2015 - kini)


MENTERI PELAJARAN

Dato Hj  Abd Razak bin Hussein (1955-1957) (Tun)* 1976
Encik Mohd Khir bin Johari (1957-1960 dan 1965-1969) (Tan Sri)* 2006
Datuk Abd Rahman bin Talib* (1960-1962 dan 1964-1965)
Kapt (B) Hj Abd Hamid Khan bin Hj Sakhawat Khan (1962-1964) (Tan Sri)*
Datuk Abd Rahman bin Yaakub (1969-1970) (Tun)*
Kapt (B) Hussein bin Onn (1970-1973) (Tun)* 1990
Datuk Mohamed bin Yaakub (1973-1974) (Tan Sri)
Dr Mahathir bin Mohamad (1974-1978) (Tun)
Datuk Musa bin Hitam (1978-1981) (Tun)
Datuk Dr Sulaiman bin Daud (1981-1984 (Tan Sri)

(ditukar menjadi MENTERI PENDIDIKAN- 1990)
Datuk Abdullah bin Ahmad Badawi (1984-1986) (Tun* 2009
Datuk Dr Sulaiman bin Daud (1991-1995) (Tan Sri)
Datuk Seri Anwar bin Ibrahim (1986-1991)
Datuk Sri Mohd Najib bin Abd Razak (1995-1999)
Tan Sri Musa bin Mohamad (1999-2004)
(dipecah dua menjadi MENTERI PELAJARAN dan MENTERI PENGAJIAN TINGGI- 2004)


MENTERI PELAJARAN

Datuk Seri Hishammuddin bin Hussein (24-01-2004 – 07 Apr 09)
Tan Sri Muhyiddin bin Mohd Yassin (8 Apr 09 – 16 Mei 2013)

MENTERI PENGAJIAN TINGGI

Datuk Dr Shafie bin Mohd Salleh (24-01-2004 – 16-02-2006)
Datuk Mustapha bin Mohamed (16-02-2006 – 2008)
Dato Seri Mohamed Khaled bin Nordin (18 Mac 2008 – 16 Mei 2013)

(digabungkan semula menjadi MENTERI PELAJARAN DAN PENGAJIAN TINGGI- 2013)
MENTERI
Tan Sri Muhyiddin bin Mohd Yassin (16 Mei 13 – Ogos 15)
MENTERI II
Dato Seri Mohamed Idris bin Jusoh(16 Mei 2013 - kini)

(kembali dipecah dua menjadi MENTERI PELAJARAN dan MENTERI PENGAJIAN TINGGI- 2015)

MENTERI PELAJARAN
Dato Seri Mahadzir bin Khaled (Ogos 2015 - kini

MENTERI PENGAJIAN TINGGI
Dato Seri Mohamed Idris bin Jusoh (Ogos 2015 - kini)




     
A/yarham Datuk Abd Rahman Talib dan TS Mohd Khir Johari

Kapt TS Abdul Hamid Khan  dan Tun Abd Rahman Yaakub
  
     
A/yarham Tun Hussein Onn dan A/yarham Tan Sri Mohamed bin Yaacob

  
A/yarham Tan Sri Sulaiman Hj Daud dan Tun Dr Mahathir

  
Tun Musa Hitam dan Tan Sri Musa bin Mohamed
Tun Datuk Abdullah Badawi
  
Dato Seri Anwar Ibrahim dan Dato Sri Mohd Najib

Dato Sri Hishamuddin

MENTERI KESELAMATAN DALAM NEGERI
(ditukar menjadi  MENTERI HAL EHWAL DALAM NEGERI)

YB Dato’ Sir Onn Bin Jaafar  (22.03.1951-08.08.1955)
YTM Tunku Abdul Rahman Putra (09.08.1955-30.08.1957)
Dato’ Sulaiman Bin Abdul Rahman (31.08.1957-31.08.1960)
Tun Dr Ismail bin Abd Rahman  (01.09.1960- 31.05.1967)
Tun Hj  Abd Razak bin Hussein (01.06.1967- 13.05.1969)
Tun Dr Ismail bin Abd Rahman (14.05.1969-01.08.1973)
Tan Sri Ghazali bin Shafie (Tun) (13.08.1973- 16.07.1981)
Dato Musa bin Hitam (Tun) (17-07-81 - 16.03.1986)
Dato Seri Dr Mahathir bin Mohamad (Tun)  (17.03.1986- 10.01.1999)
Dato Seri Abdullah bin Ahmad Badawi (11.01.1999- 26.03.2004)

(dipecah dua menjadi  MENTERI HAL EHWAL DALAM NEGERI dan MENTERI KESELAMATAN DALAM NEGERI)

MENTERI KESELAMATAN DALAM NEGERI
Dato Seri Abdullah bin Ahmad Badawi (26-3-2004 – 18 Mac 2008)

MENTERI HAL EHWAL DALAM NEGERI
Dato Seri Azmi bin Khalid (26-3-2004 – 16-2-2006) (Tan Sri)
Dato Seri Radzi bin Siekh Ahmad (16-2-2006- 18 Mac 2008)

(digabungkan semula menjadi  MENTERI HAL EHWAL DALAM NEGERI)

Dato Seri Syed Hamid bin Syed Jaafar Albar (18 Mac 2008 – 07 Apr 09)(Tan Sri)
Dato Seri Hishamuddin bin Tun Hussein (8 Apr 09 – 16 Mei 13)
Dato Seri Dr Ahmad Zahid bin Hamidi (16 Mei 13 - kini)


  
A/yarham Dato Sir Onn Jaafar dan A/Yarham Dato' Sulaiman Abd Rahman

    
A/yarham Tun Dr Ismail dan A/yarham Tun Ghazali Shafie

    
Tun Dr Mahathir dan Tun Musa Hitam

   
Tun Abdullah Badawi dan Dato Seri Azmi Khalid 

   
 Dato Seri Radzi Siekh Ahmad dan Tan Sri Syed Hamid Albar

MENTERI PERTAHANAN
Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj
Dato Hj  Abd Razak bin Hussein (Tun)
Datuk Hamzah bin Abu Samah (Tan Sri)
Datuk Hj Abdul Taib bin Mahmud (Tan Sri)
Dato Seri Dr Mahathir bin Mohamad (Tun)
Tengku Dato Ahmad Rithauddeen bin Tengku Ismail (Tan Sri)
Datuk Abdullah bin Ahmad Badawi (1984- 1987)
Dato Seri Dr Mahathir bin Mohamad (Tun) (1987 – 1990)
Datuk Sri Mohd Najib bin Tun Razak (1990 – 1995)
Datuk Seri Syed Hamid bin Syed Jaafar Albar (1995- 1998)(Tan Sri)
Datuk Hj Abang Abu Bakar bin Datu Bandar Abang Hj Mustapha (1998- 1999) (Tan Sri)
Datuk Sri Mohd Najib Tun Razak (1999 – 07 Apr 09)
Datuk Seri Ahmad Zahid bin Hamidi (08 Apr 09 - 16 Mei 13)
Dato Sri Hishammuddin bin Tun Hussein (16 Mei 13 - kini)

   
A/yarham Tan Sri Hamzah Abu Samah , Tan Sri Abd Taib bin Mahmud

TS Tengku Ahmad Rithauddeen

MENTERI KEWANGAN

Kol Tun Henry Lee Hau Shek (1957 – 1959)
Tun Tan Siew Sin (1959 – 1969)
Tun Abd Razak bin Hussein (1969 – 1970)
Tun Tan Siew Sin (1970 – 1974)
Tun Hussein Onn (1974 – 1976)
Tengku Tan Sri Mohd Razaleigh bin Hamzah (1976 – 1984)
Daim bin Zainuddin (1984 – 1991)
Dato Seri Anwar bin Ibrahim (1991 – 1998)
Tun Dr Mahathir bin Mohamad (1998 – 1999)
            Datuk Mustapha bin Mohamad (MK II)
Tun Daim bin Zainuddin (1999 – 2001)
Tun Dr Mahathir bin Mohamad (2001 – 2003)
            Dato Dr Jamaludin bin Mohd Jarjis (MK II) (2002 - 2003)
Dato Seri Abdullah bin Ahmad Badawi (2003 – Jan 2009)
            Tan Sri Noor Mohamed bin Yackop (MK II) (2004 – kini)
Dato‘ Seri Mohd Najib (Jan 2009 – kini)
           Dato Ahmad Husni bin Hanadzlah (08 Apr 09 – kini)



   
Mendiang Tun Henry H.S. Lee dan Mendiang Tun Tan Siew Sin

    
Tan Sri Tengku Razaleigh dan Tun Daim Zainuddin

MENTERI KESIHATAN

Dato V T Sambanthan (1957- 1959) (Tun)
Dato Ong Yoke Lin (1959- 1962) (Tun)
Dr Lim Swee Aun (1962- 1962)
En Abdul Rahman bin Talib (1962 -1964) (Datuk)
Datuk Bahaman bin Shamsudin (1964- 1968) (Tan Sri)
Dr Ng Kam Poh (1968- 1969)
Tan Sri Sardon bin Jubir (1969- 1971)(Tun)
Tan Sri Lee Siok Yew (1973 -1978)
Tan Sri Chong Hon Nyarn (1978- 1983)
Dato Chin Hon Ngian (1983- 1986)
Dato Mak Hon Kam (1986- 1986)
Datuk Charn Siang Sun (1986- 1989) (Tan Sri)
Encik Ng Cheng Kiat (1989- 1990)
Datuk Lee Kim Sai (1990- 1995) (Tan Sri)
Dato Chua Jui Meng  (1995 – 2004)
Dato Seri Dr Chua Soi Lek (2004 – Jan 2008)
Dato Seri Ong Ka Ting (Jan 2008 – 18 Mac 2008)
Dato Liow Tiong Lay (18 Mac 2008 – 16 Mei 13)
Dato Seri Dr Subramaniam a/l Sathasivam (16 Mei 13 - kini)



    
A/yarham Tun Omar YL Ong dan Mendiang TS Dr Lim Swee Aun

  
Datuk Chin Hon Ngian, mendiang TS Chan Siang Sun 

  
Allahyarham Tan Sri Bahaman bin Shamsudin dan Tan Sri Chong Hon Nyan

  
Mendiang TS Lee Siok Yew dan TS Lee Kim Sai

   
DS Chua Jui Meng  dan DS Chua Soi Lek

MENTERI PERTANIAN (1955)
(ditukar menjadi MENTERI PERTANIAN DAN SYARIKAT KERJASAMA- 1957)

Tuan Hj Abdul Aziz bin Ishak (1957 – 1962)
Encik Mohd Khir bin Johari (Tan Sri) (1962 – 1966)
Tuan Hj Ghazali bin Hj Jawi* (1966 – 1970)
(ditukar menjadi MENTERI PERTANIAN DAN TANAH - 1970)
(ditukar menjadi MENTERI PERTANIAN DAN PERIKANAN- 1972)
Tuan Hj Ghazali bin Hj Jawi* (1970 – 1974) (Tan Sri)

(ditukar menjadi MENTERI PERTANIAN DAN PEMBANGUNAN EKONOMI DESA- 1974)
Encik Abdul Ghaffar bin Baba (Tun) (1974 – 1976)

(ditukar menjadi MENTERI PERTANIAN- 1976)
Datuk Ali bin Hj Ahmad *(1976 – 1977)
Datuk Shariff bin Ahmad (Tan Sri)*- (1978 – 1980)
Datuk Abdul Manan bin Osman (1980 – 1984)
Encik Anwar bin Ibrahim (Dato Seri) (1984 – 1986)
Datuk Sanusi bin Junid (Tan Sri) (1986 – 1995) (Tan Sri)
Dato Dr Sulaiman Hj Daud (Tan Sri) (1995 – 1999) (Tan Sri)
Datuk Effendi bin Norwawi (1999 – 2004)

(ditukar menjadi MENTERI PERTANIAN DAN INDUSTRI ASAS TANI)
Tan Sri Mukhyiddin bin Mohd Yassin (2004 – 18-3-2008)
Dato Mustapha bin Mohamed (18-3-2008 – 07 Apr 09)
Dato’ Noh bin Omar (08 Apr 09- 16 Mei 13)
Dato Seri Ismail Sabri bin Yaakub (16 Mei 13 - Ogos 15)
Dato Seri Mohamad Shabery bin Cheek (Ogos 15  -kini)



A/yarham Datuk Aziz Ishak 

  
A/yarham TS Ghazali Jawi dan A/yarham Tun Ghaffar Baba
   
A/yarham TS Shariff Ahmad dan TS Sanusi Junid

  


A/yarham DS Ali Hj Ahmad dan TS Mukhyiddin Yassin


MENTERI LUAR

Tunku Abd Rahman
Tun Abd Razak bin Hussein
Datuk Hussein bin Onn
Tan Sri Ghazali bin Shafie (Tun)
Tengku Ahmad Rithauddeen (Tan Sri)
Datuk Abdullah bin Ahmad Badawi
Datuk Mohd Rais Yatim (1986 – 1987)
Datuk Seri Abdullah Badawi (1993- 1999)
-
Datuk Seri Syed Hamid Albar (2004 – 2008)
Dato Seri Mohd Rais bin Mohd Yatim (18 Mac 2008 – 07 Apr 09)
Dato Sri Anifah bin Aman (08 Apr 09 – kini)



  
Allahyarham Tun Razak dan A/yarham Tun Ghazali

  
TS Tengku Ahmad Rithauddeen dan Tun Abdullah

  
TS Syed Hamid Albar dan DS Mohd Rais Yatim



MENTERI KERJARAYA (9-8-1955 – 1-4-1956)
(ditukar menjadi MENTERI KERJARAYA, POS DAN TELEKOM - (2.4.56 – 31.12.71)
(ditukar menjadi MENTERI KERJARAYA DAN TENAGA (1.1.1972 – 5-9-1974)
(ditukar menjadi MENTERI KERJARAYA DAN PENGANGKUTAN  (5-9-1974 – 4-3-1976)
 (ditukar menjadi MENTERI KERJARAYA DAN KEMUDAHAN AWAM – (5-3-1976 - 7-6-1983)
(ditukar menjadi MENTERI KERJARAYA- 1982)

Encik Sardon bin Hj Jubir (09-08-1955 – 18-11-1959) (Tun)
Tun V T Sambanthan ((18.11.1959 – 31.12.1971)
Datuk Ganie Gilong (31-12-1971 – 27-07-1978)(Tan Sri)
Datuk Lee San Choon (Tan Sri) (28-7-1978 – 15-9-1980)
Datuk Seri S.Sammy Vellu (16-9-1980 – 14-06-1989)
Datuk Leo Moggie anak Irok (Tan Sri) (15-09-1989 – 08-05-1995)
Datuk Seri S.Sammy Vellu (09-05-1995 – 15-03-2008)
Dato‘ Ir Mohd Zain bin Mohamed (20-3-2008 – 07 Apr 9)
Dato‘ Shaziman bin Abu Mansor (08 Apr 09- 16 Mei 13)
Datuk Fadhilah bin Yusof (16 Mei 13 - kini)



 
Mendiang Tun VT Sambanthan dan A/yarham Tun Sardon

  
TS Lee San Choon dan TS Abd Ghani Gilong
 

 DS Samy Vellu dan Dato Ir Mohd Zin Mohamed

MENTERI PENGANGKUTAN (1956)
(ditukar menjadi MENTERI PERHUBUNGAN - 1972)
(ditukar menjadi MENTERI PENGANGKUTAN DAN KERJARAYA- 1974)
(ditukar menjadi MENTERI PERHUBUNGAN - 1976)
(ditukar semula menjadi MENTERI PENGANGKUTAN- 1978)

Encik Abd Rahman bin Talib (31-8-1957 – 7-10-1959) (Datuk)
Tan Sri Sardon bin Hj Jubir (18-11-1959 – 4-12-1968)              
Tan Sri V Manickavasagam (4-6-1969 – 22-9-1970)
Dato Abdul Ghani bin Gilong (23-9-1970 – 9-2-1971) (Tan Sri)
Tan Sri Sardon bin Hj Jubir (5-1-1972 – 9-5-1974) (Tun)
Tan Sri V Manickavasagam (5-9-1974- 15-9-1979)
Dato Lee San Choon (1-11-1979 – 31-3-1983) (Tan Sri)
Tan Sri Chong Hon Nyan (2-6-1983 – 6-1-1986
Datuk Seri Dr Ling Liong Shik (7-1-1986 – 25-5-2003) (Tun)
Datuk Seri Chan Kong Choy (2003 – 18 Mac 2008)(Tan Sri)
Dato Ong Tee Kiat (18 Mac 2008 –8 Apr 2009)
Dato' Seri Kong Cho Ha (8 Apr 09 -  16 Mei 13)
Dato Seri Hishamuddin bin Hussein (16 Mei 13 - 27 Jun 2014) - Pemangku
Dato Seri Liow Tiong Lai (27 Jun 2014 - kini)


 
 Mendiang TS V.Manickavasagam  

    
 TS Chan Kong Choy dan DS Ong Tee Kiat


MENTERI PERDAGANGAN DAN PERINDUSTRIAN
Encik Tan Siew Sin (Tun) (31-08-1957 - 21-01-1959)
Tun Dr Ismail (12-1959 - 1-11-1959)
Encik Mohd Khir bin Johari (Tan Sri)- 1959 -1962)
Dr Lim Swee Aun (1962 - 1969)
Encik Mohd Khir bin Johari (Tan Sri)
Tun Dr Ismail (1-73 - 8-73)
Dato' Hussein Onn (1973 - 1974)
Dato Hamzah bin Abu Samah(5-9-1974 - 31-12-1977)
Tengku Ahmad Rithaudden bin Tengku Ismail (1981 - 1984)
Tan Sri Tengku Razaleigh bin Hamzah (1984 - 1987)
Dato Seri Rafidah Aziz (Tan Sri) (1987 - 2009)
(dipecah dua menjadi MENTERI PERDAGANGAN ANTARABANGSA DAN PERINDUSTRIAN dan MENTERI PERDAGANGAN DALAM NEGERI DAN HAL EHWAL PENGGUNA- 1990)
MENTERI PERDAGANGAN ANTARABANGSA DAN PERINDUSTRIAN
Dato Seri Rafidah bt Aziz (1990 – 18 Mac 2008) (Tan Sri)
Tan Sri Muhyiddin bin Mohd Yassin (18 Mac 2008 – 07 Apr 09)
Dato’ Mustapha bin Mohamed (8 Apr 09 – kini)


  
Tengku TS Ahmad dan Tengku TS Razaleigh 

 
TS Rafidah Aziz dan Dato Seri Mustapha Mohamed


MENTERI PERDAGANGAN DALAM NEGERI DAN HAL EHWAL PENGGUNA (1990)
Dato Abu Hassan bin Omar (Tan Sri)
Datuk Seri Megat Junid bin Megat Ayub (Tan Sri)
Datuk Abdul Kadir bin Siekh Fadzir (Tan Sri)
Tan Sri Mukhyiddin bin Mohd Yassin
Datuk Dr Jamaluddin Jarjis (2003- 2004)
Datuk Hj Shafie Afdhal (2004- 18 Mac 2008)
Dato Mohd Shahrir bin Abd Samad (18 Mac 2008 – 07 Apr 09)
Ditukar nama menjadi MENTERI PERDAGANGAN DALAM NEGERI, KOPERASI DAN KEPENGGUNAAN
      Dato‘ Sri Ismail Sabri bin Yaakob (8 Apr 09 – 16 Mei 13)
      Dato Seri G. Palanivell (16 Mei 13 - kini)



MENTERI KEBUDAYAAN BELIA DAN SUKAN (1972)
Tunku Abdul Rahman Putra (1964 – 1966) – di bawah Kem Penerangan
Encik Senu Abd Rahman (1966 – 1968) –dibawah Kem Penerangan
Dato Hamzah bin Abu Samah (1969 – 1972) (Tan Sri)- Kem Penerangan
Dato Hamzah bin Abu Samah (1972 – 1973) (Tan Sri)
Datuk Ali bin Hj Ahmad (1973 – 1976)
Dato Abdul Samad bin Idris (1976 – 1980) (Tan Sri)
Dato Mokhtar bin Hashim  (1980 – 1983)
Encik Anwar bin Ibrahim (1983 – 1984) (Datuk Seri)
Datuk Dr Sulaiman bin Hj Daud (1984 – 1986) (Tan Sri)

(distruktur menjadi 2 kementerian pada tahun 1990)
MENTERI BELIA DAN SUKAN (1987)
Datuk Seri Najib Tun Razak (1986 – 1990)
Datuk Anuar bin Hj Musa (1990 – 1993) (Tan Sri)
Datuk Abd Ghani bin Othman (1993 – 1995)
Tan Sri Mukhyiddin Yassin (1995 – 1999)
Datuk Hishamuddin Hussein (1999 – 2004)
Dato Seri Azalina bt Othman Said (2004 – 18-3-2008)
Dato Ismail Sabri bin Yaakub (18-3-2008 – 7-4-09)
Dato’ Ahmad Shabree bin Cheek (08-04-09 – 16 Mei 13)
Khairy Jamaluddin bin Jamaludin Abu Bakar (16 Mei 13 - kini)


  
TS Hamzah Abu Samah dan TS Abd Samad Idris

  
A/yarham TS Senu Abd Rahman dan Dato' Mokhtar bin Hashim

  
Dato' Abdul Ghani bin Othman dan TS Muhyiddin Yassin


  
A/yarham DS Ali Hj Ahmad

   
DS Anwar Ibrahim dan TS Annuar Hj Musa

   
DS Azalina Othman dan DS Ismail Sabri

  
DS Shabery Cheek dan Khairy Jamaluddin

MENTERI KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN PELANCONGAN (1987)

Datuk Sabarudin bin Chik (Tan Sri)
Datuk Seri Kadir bin Siekh Fadzir (Tan Sri)
(dipecah dua menjadi 2 KEMENTERIAN pada 2004:

MENTERI KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN WARISAN (2004)
Datuk Seri Dr Rais Yatim (16-02-2006 – 18-3-2008)

MENTERI PERPADUAN, KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN WARISAN (2008)
Datuk Seri Mohd Shafie bin Apdhal (18-3-2008 – 07 Apr 09)
(kementerian ini disusun semula bersama KEMENTERIAN PENERANGAN DAN KEMENTERIAN TENAGA, KOMUNIKASI DAN AIR)

MENTERI PELANCONGAN (2004)
Datuk Leo Michael Toyad (24-01-2004 – 16-02-2006)
Dato Seri Tengku Adnan bin Tengku Mansor (16-02-2006 – 18-3-2008)
Dato Seri Azalina bt Othman Said (18-3-2008 – 07-04-09)
Dato‘ Seri Dr Ng Yen Yen (08 Apr 09 – 16 Mei 13)

(pada 16 Mei 2013 dijenamakan semula sebagai KEMENTERIAN PELANCONGAN DAN KEBUDAYAAN)

Dato Seri Mohd Nazri bin Abd Aziz (16 Mei 13 - kini)

  Datuk Seri Mohd Shafie Apdal
DS Rais Yatim dan DS Shafie Apdal
   
TS Sabarudin Chik dan Datuk Leo Michael Toyad Abdullah

   
TS Abd Kadir Siekh Fadzir dan DS Tengku Adnan

 
Datuk Seri Azalina dan Datuk Seri Nazri Aziz

MENTERI PENERANGAN (1961)

Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj  (1961 – 1964)- almarhum
Datuk Senu bin Abdul Rahman (1964 – 1969) (Tan Sri) - almarhum
Datuk Haji Hamzah bin Datuk Haji Abu Samah (1969 – 1971) (Tan Sri)- almarhum
Tan Sri Hj Muhammad Ghazali bin Shafie (1971 – 1974) (Tun) - almarhum
Tengku Ahmad Rithauddeen Al-Haj bin Tengku Ismail  (1974 – 1975) (Tan Sri)
Datuk Amar Haji Abdul Taib bin Mahmud  (1975 – 1977)(Pehin Tun)
Dato' Mohamed bin Rahmat  (1978 – 1982) (Tan Sri) - almarhum
Datuk Seri Mohd. Adib bin Hj Mohd. Adam (1982 – 1984)
Dato' Rais Yatim  (1984 – 1986) (Tan Sri)
Tengku Tan Sri Ahmad Rithauddeen Al-Haj bin Tengku Ismail  (1986 – 1987)
Dato' Mohamed bin Rahmat  (1987 – 1999)(Tan Sri) - almarhum
Tan Sri Dato' Sri Hj Mohd Khalil Yaakob  (1999 – 2004)(Tun)
Dato' Sri Abdul Kadir Sheikh Fadzir (2004 – 16-02-2006) (Tan Sri)
Dato Seri Zainuddin bin Maidin (16-2-2006 – 18-3-2008)
Dato Ahmad Shabery bin Chik (13-8-2008 – 8 Apr 09)
(kementerian ini disusun semula bersama KEMENTERIAN PENERANGAN DAN KEMENTERIAN TENAGA, KOMUNIKASI DAN AIR)menjadi MENTERI PENERANGAN, KOMUNIKASI DAN KEBUDAYAAN
Datuk Seri Dr Rais Yatim (08 Apr 09 - 16 Mei 2013)

(pada 16 Mei 2013, Kementerian ini disjenamakan semula menjadi MENTERI  KOMUNIKASI DAN MULTIMEDIA

Datuk Seri Ahmad Shabery bin Cheek (16 Mei 2013 - 28 Jul 2015)
Datuk Seri Mohd Salleh bin Tun Said Keruak (29 Jul 2015 - kini)


 
A/yarham TS Mohammad Rahmat dan TS Zainuddin Maidin

MENTERI KEMAJUAN TANAH DAN WILAYAH

Datuk Asri bin Hj Muda (Tan Sri)
Datuk Mohd Rais bin Yatim (1982 – 1984)
Datuk Mohd Adib bin Adam (1984 – 1986)
Datuk Hj Anuar Hj Musa (1986 – 1990)
(distruktur semula menjadi MENTERI PEMBANGUNAN TANAH DAN KOPERASI)
Datuk Kasitah bin Gadam (Tan Sri)
Tan Sri Sakaran bin  Dandai (Tun)
Datuk Osu bin Hj Sukam
Tan Sri Kasitah bin Gadam
(distruktur semula menjadi MENTERI TANAH DAN SUMBER ASLI dan
MENTERI PEMBANGUNAN USAHAWAN DAN KOPERASI)

MENTERI PENYELARASAN BADAN AWAM
(ditukar menjadi  MENTERI PERUSAHAAN AWAM
Datuk Mohamad bin Rahmat (Tan Sri)
Datuk Mohamed bin Yaacob (Tan Sri)
Dato Rafidah bt Aziz (Tan Sri)
Datuk Abd Manan bin Osman
Datuk Dr Yusof bin Mohd Noor (1982 – 1986) (Tan Sri)
(distruktur semula menjadi  MENTERI PEMBANGUNAN USAHAWAN- 1986)
Datuk Mustapha bin Mohamad (1986 – 1990)
Datuk Mohd Nazri bin Abd Aziz (1999 – 2004)
(distruktur semula menjadi MENTERI PEMBANGUNAN USAHAWAN DAN KOPERASI- 2004)

MENTERI PEMBANGUNAN USAHAWAN DAN KOPERASI
Dato Seri Mohd Khaled bin Nordin (2004 – 18-3-2008)
Dato Mohd Noh bin Omar (18-3-2008 – 8 Apr 09)

(Kementerian ini dimansuhkan pada 8 Apr 09- fungsinya diserapkan ke Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan Industri dan Kementerian Kemajuan Luar Perdagangan Dalam Negeri, Koperasi dan Kepenggunaan)



Tan Sri Dr Muhammad Yusof Noor

  
TS Mohd Asri bin Hj Muda dan TS Kasitah bin Gadam

 DS Mohd Adib Adam

 
DS Osu bin Sukam dan TS Sakaran bin Dandai


TS Annuar Hj Musa

MENTERI PEMBANGUNAN NEGARA DAN LUAR BANDAR
(ditukar menjadi MENTERI PEMBANGUNAN LUAR BANDAR- )
(ditukar menjadi MENTERI KEMAJUAN LUAR BANDAR DAN WILAYAH- 2004)

Tun Abdul Razak bin Hussein
Encik Abd Ghaffar bin Baba (Tun)
Datuk Sanusi bin Junid (Tan Sri)
Dato Anuar bin Hj Musa (Tan Sri)
Encik Abd Ghaffar bin Baba (Tun)
Datuk Azmi bin Khaled
Datuk Seri Abd Aziz bin Shamsudin ( 2004 - 18-3-2008)
Tan Sri Muhammad bin Muhd Taib (18-3-2008 – 08 Apr 09)
Datuk Seri Mohd Shapie bin Apdhal (8 Apr 09 – 28 Jul 2015)
Datuk Seri Ismail Sabri bin Yaakob (29 Jul 2015 - kini)


  
A/yarham TS Aziz Shamsudin dan TS Muhammad bin Md Taib


DS Azmi Khaled

MENTERI PERUMAHAN DAN KERAJAAN TEMPATAN (1964)
Datuk Hassan Adli bin Arshad
Datuk Ong Kee Hui (Tan Sri)
Datuk Dr Neo Yee Phan
Datuk Michael Chen Wing Sum (Tun)
Datuk Dr Ling Liong Shek (Tun)
Encik Ng Cheng Kiat
Datuk Dr Chew Ting Peh (Tan Sri)
Dato Seri  Ong Ka Ting ( - 18-3-2008) (Tan Sri)
Dato Seri Ong Ka Chuan (18-3-2008 – 07 Apr 09)
Dato‘ Seri Chor Chee Heung (08 Apr 09- 16 Mei 2013)
Datuk Seri Abdul Rahman bin Dahalan (16 Mei 2013 - 27 Jun 2016)
Tan Sri Noh bin Omar (27 Jun 2016 - kini)


Datuk Hj Hassan Adli Arshad


  
Datuk Dr Neo Yee Pan dan Tun Dr Ling Liong Shik

    
Dato Ng Cheng Kiat dan TS Ong Ka Ting

  
Datuk Dr Neo yee Pan dan TS Teng Chew P

     
DS Ong Kah Chuan


MENTERI HASIL BUMI (TANAH DAN PERLOMBONGAN)
Datuk Sulaiman bin Abd Rahman
Tuan Hj Abd Rahman bin Yaakub (Tun)
Datuk Abdul Taib bin Mahmud (Pehin Tan Sri)
(ditukar nama menjadi MENTERI PERUSAHAAN UTAMA
Datuk Musa bin Hitam– (1974 – 1978) (Tun)
Datuk Paul Leong Khee Siong (1978 – 1986)
Dato’ Seri Dr Lim Kheng Yaik (1986-  2004)(Tun)
(kementerian distruktur semula menjadi MENTERI SUMBER ASLI DAN ALAM SEKITAR dan KEMENTERIAN PERUSAHAAN PERLADANGAN DAN KOMODITI -2004)

MENTERI SUMBER ASLI DAN ALAM SEKITAR
Datuk Hj Adenan Hj Satem (2004- 16-02-2006)
Dato Seri Azmi bin Khalid (16-2-2006- 18-3-2008)
Datuk Douglas Uggah anak Embas (8-3-2008 – 16 Mei 2013)
Datuk Palanivell a/l Govindasamy (16 Mei 2013 - 29 Jul 2015)
Datuk Wan Junaidi bin Tuanku Jaafar (29 Jul 2015 - kini)

KEMENTERIAN PERUSAHAAN PERLADANGAN DAN KOMODITI
      Datuk Peter Chin Fah Kui (2004 – 07 Apr 09)
      Tan Sri Benard Gilok Dompok (08 Apr 09- 16 Mei 2013)
      Tan Sri Douglas Uggah anak Embas (16 Mei 2013 - 12 Mei 2016)
      Datuk Nancy binti Shukri (Pemangku) (12 Mei 2016 - 27 Jun 2016)
      Datuk Mah Siew Kong (27 Jun 2016 - kini)




  
TS James Ongkili, DS Paul Leong Khee Seong

 
Tun Dr Lim Kheng Yaik


MENTERI TENAGA, TELEKOM DAN POS
Datuk Mohamed bin Yaacob (allahyarham Tan Sri)
(kementerian distruktur semula menjadi KEMENTERIAN TENAGA, TELEKOM DAN MULTIMEDIA- 1987)
Datuk Leo Moggie (Tan Sri)
Datuk Seri S.Sammy Vellu
Datuk Leo Moggie (-2004) (Tan Sri)
(kementerian distruktur semula menjadi KEMENTERIAN TENAGA, AIR DAN KOMUNIKASI- 2004)
Datuk Seri Dr Lim Kheng Yaik (2004- 18-3-2008)
Datuk Ir Shaziman bin Abu Mansor (18-3-2008 – 07 Apr 2009)
(kementerian distruktur semula menjadi KEMENTERIAN TENAGA, TEKNOLOGI HIJAU DAN AIR- 8 APR 2004) elemen Komunikasi digabungkan ke Kementerian Penerangan, Komunikasi dan Kebudayaan).
     
Datuk Peter Chin Fah Kui (07 Apr 09 - 16 Mei 2013)
Datuk Seri Maximus Johnity Ongkili (16 Mei 2013 - kini)



 
TS Leo Moggie dan TS Adenan Hj Satem

 
TS Sulaiman Hj Daud

MENTERI TEKNOLOGI, PENYELIDIKAN DAN KERAJAAN TEMPATAN (1973)
Tan Sri Ong Kee Hui (1973 – 1978)

(distruktur semula menjadi  MENTERI SAINS TEKNOLOGI DAN ALAM SEKITAR (1976)
Datuk Amar Stephen Yong Kuet Tze (Tan Sri) (1978 – 1993)
Datuk Law Heng Deing (1993 - 2004) (Tan Sri)

(distruktur semula menjadi  MENTERI SAINS TEKNOLOGI DAN INOVASI- 2004)
Datuk Seri Dr Jamaludin bin Mohd Jarjis (24 Jan 2004 – 18-3-2008)
Datuk Dr Maximus Johnity Ongkili (18-3-2008 – 16 Mei 2013)
Datuk Seri Ewon bin Ebin (16 Mei 2013 - 29 Jul 2015)

Datuk Wilfred Madius Tungau (29 Jul 2015 - kini)

       

Mendian TS Ong Kee Hui dan TS Stephen Yong


  
TS Law Hieng Deng dan TS Jamaludin Mohd Jarjis

MENTERI BURUH DAN TENAGA RAKYAT
Datuk V Manickavasagam (Tan Sri) - mendiang
Datuk Lee San Choon (Tan Sri)
Datuk Abdul Samad bin Idris (Tan Sri) - almarhum
Datuk Mak Hon Kam
Datuk Richard Ho Ung Hun
-
(ditukar nama menjadi MENTERI SUMBER MANUSIA- 1993)
Datuk Seri Lim Ah Lek (Tan Sri)
Datuk Seri Dr Fong Chan Onn ( - 13-8-2008) -Tan Sri
Datuk Dr S Subramaniam (18-3-2008- kini)


Datuk Richard Ho Ung Hun - Tan Sri Lim Ah Lek

 
Tan Sri Dr Fong Chan Onn

MENTERI KEBAJIKAN MASYARAKAT
Leong Yew Koh (Tun)
Ong Yoke Lin (kemudian Omar Yoke Lin Ong) (Tun)
Tan Sri Fatimah bt Hashim (Tun)
Datin Paduka Aishah bt Ghani (Tan Sri)
Datuk Abu Hassan bin Omar (Tan Sri)
Datuk Shahrir bin Abd Samad (Tan Sri)
(ditukar nama menjadi MENTERI PERPADUAN NEGARA DAN PEMBANGUNAN MASYARAKAT- 1990)
Datuk Napsiah bt Omar (Tan Sri)
Datin Paduka Zaleha bin Ismail  (Tan Sri)
Datuk Dr Zaharah bt Sulaiman (1995 – 2004)
(ditukar struktur semula menjadi MENTERI PEMBANGUNAN WANITA, KELUARGA DAN MASYARAKAT- 2004)
Datuk Seri Shahrizat bt Abdul Jalil (24 Jan 2004 – 18-3-2008)
Datuk Dr Ng Yen Yen (13-8-2008 – 08 Apr 09)
Datuk Seri Shahrizat binti Abdul Jalil (8 Apr 09 - 08 Apr 12)
Datuk Seri Mohd Najib bin Tun Razakl (8 Apr 2012 – 16 Mei 2013)- Pemangku
Datuk Seri Hajjah Rohani bin Abdul Karim (16 Mei 2013 - kini)


  
 Mendiang Tun Leong Yew Koh dan A/yarham Tun Omar Yoke Lin



Tun Hjh Fatimah binti Hashim
(Menteri wanita yang pertama di Malaysia)

    
TS Aishah Ghani dan TS Abu Hasan Omar

   
TS Shahrir Abd Samad dan Dato Napsiah Omar

   
TS Hjh Zaleha Ismail  dan DS' Dr Siti Zaharah Sulaiman

   
DS Sharizat dan DS Dr Ng Yen Yen


MENTERI WILAYAH PERSEKUTUAN
Dato Shahrir bin Abd Samad (1982 - 1986) - Tan Sri
Dato Abu Hassan bin Omar (Tan Sri) (1986-1987) - Tan Sri
(kementerian dibubarkan pada 1987 dan ditubuhkan semula pada 2004)
Tan Sri Mohammad Isa bin Abd Samad (27 Apr 2004 – 17 Okt 2005)
Datuk Seri Shahrizat bt Abd Jalil (Pemangku – 18 Okt 2005 – 16 Feb 2006)
Dato Hj Zulhasnan bin Mohd Rafique (16 Feb 2006 – 07 Apr 09)
(ditukar nama menjadi MENTERI WILAYAH PERSEKUTUAN DAN KESEJAHTERAAN BANDAR- 2009)

Senator Datuk Raja Nong Chik bin Raja Zainal Abidin (08 Apr 09- 16 Mei 2013)

(ditukar SEMULA menjadi MENTERI WILAYAH PERSEKUTUAN - 2013)

Datuk Seri Tengku Adnan bin Tengku Mansor (16 Mei 2013 - kini)

       
TS Mohd Isa Samad dan DS Zulhasnan Rafique

Raja Nong Chik  

LAIN LAIN BEKAS-BEKAS MENTERI
Tan Sri Khoo Kai Boh
Ng Cheng Kuai
Datuk Pendikar Amin bin Hj Mulia (Tan Sri)
Dato Abdul Ajib bin Ahmad
Tan Sri Abd Hamid bin Othman - almarhum
Dato Seri Hamid Zainal Abidin (Tan Sri) - almarhum
Temenggung Jugah anak Barieng (Tun)
Tun Mustapha bin Datu Harun
Datuk Mohamad bin Nasir
Datuk James Ongkili
Ng Kam Poh
Datuk Dr Abdullah bin Mohd Zain
Datuk Zaid bin Ibrahim
Datuk Ahmad Zahid bin Hamidi
Tan Sri Dr Koh Tsu Koon

    
allahyarham Tun Mustapha dan mendiang Tun Jugah

     
mendiang Dr Ng Kam Poh dan allahyarham Dato' Ajib Ahmad


  
allahyarham Datuk Mohamamd bin Nasir dan TS pandikar Amin Mulia
   
allahyarham TS Dr Abd Hamid bin Othman dan allahyarham TS Abd Hamid Zainal Abidin


  
Dato' Dr Abdullah Mohd Zain  dan Datuk Zaid Ibrahim




No comments:

Post a Comment